Komisijā šis likumprojekts izraisīja plašas debates un liela daļa deputātu norādīja, ka nebūtu atbalstāmas normas, kas varētu mazināt vēlētāju līdzdalību vēlēšanās, proti, vēlētāju piesaiste konkrētam apgabalam. Savukārt vairākas citas ieceres deputātu vērtējumā ir labas, līdz ar to varētu vērtēt iespēju tas izdalīt atsevišķā likumprojektā.
Parlamenta komisija vērtēja šo likumprojektu pirms izskatīšanas pirmajā lasījumā. Par Saeimas vēlēšanu likuma grozījumu projektu vēl būs jābalso parlamenta plenārsēdē.
Patlaban Saeimas vēlēšanu likumā noteikts, ka personai ir tiesības vēlēt jebkurā vēlēšanu apgabalā, savukārt likumprojekts paredz, ka cilvēkam būs tiesības vēlēt vēlēšanu apgabalā, kurā tas ir reģistrēts.
Šo likumprojektu parlamentā iesnieguši Reformu partijas deputāti Valdis Liepiņš, Edmunds Demiters, Inese Lībiņa-Egnere, Daina Kazāka, kā arī pie frakcijām nepiederošais deputāts Viktors Valainis.
Tāpat deputāti rosina noteikt, ka ārvalstīs dzīvojošo vēlētāju skaitu varēs pieskaitīt Rīgas apgabala vēlētājiem tikai tad, ja viņi nav reģistrējušies citā vēlēšanu apgabalā.
Likuma izmaiņu projekts arī paredz: ja vēlēšanu dienā vēlētājs veselības stāvokļa dēļ atrodas stacionārā ārstniecības iestādē, iecirkņa komisija organizē balss nodošanu glabāšanā šā vēlētāja atrašanās vietā neatkarīgi no tā, kura vēlēšanu iecirkņa vēlētāju sarakstā viņš reģistrēts.
Likumā arī rosina noteikt, ka kandidātu sarakstam būs nepieciešams arī katra sarakstā ietvertā kandidāta parakstīts apliecinājums par spēju izteikties un saprast valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo Saeimas deputāta pienākumu veikšanai komisijās, plenārsēdēs un saziņai ar vēlētājiem. Pašreizējais regulējums paredz, ka nepieciešams katra kandidāta pašnovērtējums par latviešu valodas prasmi.
Likuma grozījumi arī paredz, ka vēlētāja personu apliecinošs dokuments ir Latvijas pilsoņa pase vai personas apliecība. Likumprojekts paredz arī citas izmaiņas.
Kā teikts likumprojekta anotācijā, šādu izmaiņu mērķis ir pielīdzināt Saeimas ievēlēšanas praksi ar situāciju kaimiņvalstīs un aizvietot balsošanas fakta atzīmēšanu pasē ar balsotāja atzīmēšanu vēlētāju sarakstos.
Saeima 2012.gada jūnijā pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Vēlētāju reģistra likumā, kas paredz vēlētāju reģistra lietošanu Saeimas vēlēšanās. Līdz ar to esot nepieciešami arī grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā, uzskata likumprojekta autori. Viņuprāt, Latvija esot viena no retajām, kurā parlamentārās vēlēšanās nelieto vēlētāju reģistru, lai reģistrētu balsotājus un novērstu iespēju atkārtotai balsošanai. Patlaban Latvijā pieraksta balsotājus, bet kontrole, lai novērstu iespēju vēlētājiem nobalsot atkārtoti, ir atzīme pasē. "Atzīme pasē ir anahronisms, salīdzināms ar pirkstu iekrāsošanu demokrātiski neattīstītās valstīs," uzskata likumprojekta autori.
Rumānija un Latvija ir vienīgās valstis Eiropas Savienībā, kurās vēlētāji var bez iepriekšējas pieteikšanās balsot citā, nevis savā vēlēšanu apgabalā par citu, nevis sava vēlēšanu apgabala partiju sarakstiem vai kandidātiem, apgalvo likumprojekta autori. Dažās valstīs - Čehijā, Nīderlandē, Polijā un Slovākijā - vēlētāji, iepriekš piesakoties, var balsot citā, nevis savā vēlēšanu apgabalā, teikts likumprojekta anotācijā.
Kā ziņots, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija iepriekš vienojās atsevišķā likumprojektā izdalīt priekšlikumus grozījumiem Saeimas vēlēšanu likumā, kas attiecas uz vēlēšanu norisi, piemēram, ieceri, ka iedzīvotājam būs tiesības vēlēt tikai tajā vēlēšanu apgabalā, kurā viņš ir reģistrēts.
Atsevišķā likumprojektā bija paredzēts iekļaut darba grupas priekšlikumus, kas patlaban tika vērtēti grozījumiem Saeimas vēlēšanu likumā uz otro lasījumu. Tātad darba grupas ierosinājumi vēlreiz tiks vērtēti komisijā, pirms tiks lemts par atbalstu šādu ierosinājumu virzīšanai uz parlamenta sēdi.