Kopumā iecerētajiem pasākumiem turpmākajos gados būs nepieciešami papildu 16,2 miljoni eiro. Šogad finansējums tiks nodrošināts ministrijas esošā budžeta ietvaros, bet 2019. gadā tam būs nepieciešami papildu 8,5 miljoni un 2020. gadā – 7,7 miljoni eiro. Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) stāsta, ka, piemēram, valsts apmaksātas zobārstniecības palīdzības pieejamības uzlabošanā bērniem nākamgad paredzēti 3,7 miljoni eiro. Savukārt profesionāļu kvalifikācijas celšanai un sabiedrības informēšanai ieplānots viens miljons eiro. Plāns arī paredz iespēju grūtniecēm ātrāk tikt pie speciālistiem uz konsultācijām un pieejamākus izmeklējumus bērniem. Tāpat runa ir par vairākiem specifiskiem izmeklējumiem. Piemēram, ieguldot 1,1 miljonu eiro, plānots paplašināt ģenētiski iedzimto slimību skrīningu visiem jaundzimušajiem.
Viens no plāna punktiem, par ko jau vairākkārt diskutēts, ir pediatru pieejamība. Lai to uzlabotu, paredzēti 764 tūkstoši eiro. Veselības ministrija izlēmusi, ka sākotnēji pediatram ir jābūt pieejamam vismaz trešā un ceturtā līmeņa slimnīcās. Izvērtējot, kā tas strādās, varēs spriest, vai pediatriem ir jābūt arī pirmā un otrā līmeņa slimnīcās, atzīmē ministre. Šobrīd pēc funkcijām bērnu aprūpi veic ģimenes ārsts, un, pēc ministres domām, nevajadzētu veidot dubultu sistēmu. Svarīgi ir nodrošināt, lai ārpus ģimenes ārsta darba laika pediatrs ir pieejams vismaz reģionālajās slimnīcās.
Šajā sakarā Latvijas Pediatru asociācijas prezidente Ilze Grope jau iepriekš Dienai atzīmējusi, ka sarunas ar atsevišķām reģionālajām slimnīcām jau ir bijušas, un tās apliecina, ka ir gatavas plānu realizēt. Arī jaunie ārsti pediatri pauduši viedokli, ka viņi vēlas strādāt ar primārās aprūpes pacientiem.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 6. jūnija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
pašsaprotama lieta
Margarēta
Valdis D.