No trešdienas, 1. jūlija, persona, kas būs sniegusi informāciju un uzrādījusi precīzu mirušas mežacūkas atrašanās vietu, varēs saņemt atlīdzību, kas tiks veikta ar pārskaitījumu nākamā mēneša laikā.
Atlīdzība būs 30 eiro, no kuriem tiks ieturēts 23% iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tādējādi summa, kas nonāks personas kontā būs 23 eiro un 10 centi.
Šīs izmaksas tiks segtas no Āfrikas cūku mēra apkarošanas programmas, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija.
Par mirušu mežacūku var ziņot attiecīgās teritorijas pašvaldībai vai PVD teritoriālajai struktūrvienībai, kuras teritorijā meža cūka atrasta. Informācija par PVD teritoriālo struktūrvienību uzraudzības teritorijām un kontakti ir pieejami PVD mājaslapā.
Lai arī Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem, lai novērstu slimības izplatīšanos, PVD aicina ievērot piesardzības pasākumus un neaiztikt atrastos meža cūku līķus, kā arī, atgriežoties mājās, nomazgāt apavus.
PVD no mežacūkas līķa paņems paraugu laboratoriskai izmeklēšanai uz Āfrikas cūku mēri un, sadarbībā ar pašvaldību, organizēs mežacūkas mirstīgo atlieku savākšanu un iznīcināšanu.
Mežacūku līķos ilgstoši saglabājas inficēt spējīgs Āfrikas cūku mēra vīruss, tāpēc līķi kalpo par slimības rezervuāru dabā. Viens no efektīviem pasākumiem, kā atveseļot mežacūku populāciju, ir aktīva dzīvnieku mirstīgo atlieku meklēšana un iznīcināšana.
Papildus tam medniekiem ir jāturpina aktīvi medīt mežacūkas, lai nepieļautu populācijas pieaugumu.
Šogad Āfrikas cūku mēris ir konstatēts 150 mežacūkām. Pagājušajā gadā ap šo laiku Āfrikas cūku mēris bija konstatēts 189 mežacūkām.