Vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāna 20024.–2029. gadam mērķis ir palielināt sabiedrības zināšanas un izpratni par vardarbības veidiem un formām ģimenē un pret bērnu, tostarp samazināt tīšas slepkavības, ko izdarījis ģimenes loceklis vai intīmais partneris. Šobrīd dokuments, kas iekļauj desmit pasākumus un četras rīcības, tiek saskaņots starp ministrijām un dienasgaismu, visticamāk, ieraudzīs 26. novembrī.
Jauni pakalpojumi
Patlaban rīcības politika šajā jomā Latvijā ir vērtējama kā reaģējoša, lielāku uzmanību pievēršot vardarbības atpazīšanai un atklāšanai, kā arī rehabilitācijas sniegšanai, mazāk – vardarbības novēršanai/prevencijai, tāpēc plāns paredz aizpildīt šos robus.
Lai ieviestu tajā ietvertos pasākumus, pietrūkst 4,2% no vajadzīgā finansējuma, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē uzsvēra Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle, piebilstot, ka šobrīd ir grūti paredzēt, vai to izdosies iegūt, jo ministrijas tiek mudinātas finansējumu samazināt, nevis palielināt. Līdz ar to lauvas tiesu paredzēts gūt no Eiropas Savienības fondu attiecīgā perioda līdzekļiem.
Minētais dokuments ietver desmit pasākumus un četrus rīcības virzienus: preventīvie pasākumi, cietušā atbalsts, atbildības stiprināšana un vienota politika, ar dokumentu iepazīstināja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite. Praktiski tas nozīmē – gan sabiedrības un speciālistu izglītošanu, gan jaunu pakalpojumu ieviešanu un esošo pārskatīšanu, piemēram, programmas jauniešiem, kuri ir bijuši vardarbīgi (patlaban tāda ir cietušajiem), īstenošanu. Labklājības ministrija kā labu pieredzi, kura būtu jāpārņem no Igaunijas, minēja atbalsta centru seksuālas vardarbības upuriem izveidi pie lielajām slimnīcām.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 11. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00