Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā +2 °C
Sniega pārslas
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Pētījums: Vairāk nekā 80% gadījumu bērnu uzvedības problēmu iemesli meklējami ģimenē

Lielākoties jeb 80,6% gadījumu bērnu uzvedības un emocionālo problēmu iemesli meklējami ģimenē, secināts pētījumā Bērnu laimes ienaidnieki Latvijā.

Pētījumā, aptaujājot bērnu psihologus un sociālos pedagogus, secināts, ka visbiežāk bērnu emocionālo labklājību negatīvi ietekmē vecāku konflikti - 85%, vecāku atkarības - 78%, kā arī 67% gadījumu speciālisti norādījuši, ka bērnu emocionālo labklājību ietekmē vecāku izvēlētais audzināšanas modelis, proti, nekonsekvence abu vecāku starpā, kas izpaužas dažādu audzināšanas metožu pielietošanā.

Kā, prezentējot pētījumu, stāstīja Latvijas Universitātes Psiholoģijas studiju programmas doktorants Edmunds Vanags, visbiežāk bērnu problēmu risināšanā sadarbībā ar speciālistu iesaistās māte - 28% gadījumu. 13% gadījumu problēmas risināšanā iesaistās skolotājs, 12% - vecmāmiņa, bet tikai 11% - bērna tēvs.

Kā sacīja Vanags, bērna emocionālās un uzvedības problēmas visbiežāk pirmie pamana skolotāji - 36% gadījumu, kam seko paši speciālisti - 21% gadījumu, cits skolas darbinieks - 15% gadījumu, bet vecāki savu bērnu pie speciālista pirmie aizved tikai 13% gadījumu. Pēc speciālistu novērojumiem, bērni vēršas pēc speciālistu palīdzības 5% gadījumu.

Pētnieks norādīja, ka visbiežāk bērniem emocionālas grūtības rada vecāku emocionālā un verbālā agresija, kā arī mīlestības neizrādīšana. Tāpat grūtības bērniem rada tas, ka vecāki izturas negatīvi, savā starpā konfliktē un bērnus neuzklausa. Grūtības rada arī jau minētā nekonsekvence bērna audzināšanā. Vanags atzīmēja, ka vecākiem trūkst izpratnes par pozitīvām audzināšanas metodēm.

Speciālisti norāda, ka pirmais šķērslis atbalsta sniegšanai bērnam ir vecāku pasivitāte un problēmas ignorēšana. Pēc speciālistu novērojumiem, 70% vecāku neapzinās savas iesaistīšanās nozīmi, 66% vecāku aizbildinās ar to, ka viņiem nav laika, bet 47,3% - neredz vajadzību iesaistīties.

Savukārt pašiem bērniem problēmas ģimenes attiecībās rada dusmu uzplūdus, izraisa zemu pašnovērtējumu, bērni sāk lietot atkarību izraisošas vielas, sāk kavēt skolu, pasliktinās sekmes, viņiem ir grūti koncentrēties, rodas depresivitāte.

Vanags uzsvēra, ka no lielākas vecāku iesaistes bērnu problēmu risināšanā iegūtu gan vecāki, gan viņu atvases. Bērni vairāk izjustu atbalstu, atgūtu uzticību ģimenei, viņiem uzlabotos sekmes. Savukārt vecāki mainītu savus dzīves apstākļus un paradumus, sāktu ārstēt atkarības problēmas, ja tādas ir, kļūtu motivētāki un meklētu palīdzību.

Pētījums veikts šī gada oktobrī, aptaujājot 182 skolu psihologus un sociālā atbalsta speciālistus no Rīgas un Latvijas reģioniem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas