Jāatgādina, ka Rīga nebūtu pirmā Latvijas pašvaldība, kurā tiek atlaista pilsētas dome, – 2003. gadā Saeima pieņēma lēmumu atlaist Kuldīgas rajona Rendas pagasta domi, jo tās sēdēs ilgstoši nepiedalījās vairāk nekā puse deputātu, tā rezultātā pašvaldība nevarēja pieņemt nedz budžetu, nedz arī citus lēmumus.
Savukārt 2008. gadā, pamatojoties uz to, ka netika ievērotas iedzīvotāju intereses, tika atlaista Ķekavas pagasta dome. Debašu laikā par RD atlaišanu Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova (Saskaņa) pieminēja abas pašvaldības un piebilda, ka Rendas un Ķekavas gadījumā ir pilnīgi skaidrs, kāpēc dome bija jāatlaiž. Runājot par Rīgas situāciju, viņa aicināja deputātus pirms lēmuma pieņemšanas iepazīties ar Itālijas un Spānijas gadījumiem, lai objektīvi izvērtētu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pausto ieganstu, uz kuru pamatojoties RD būtu jāatlaiž.
Atlaišana ar kauna piedevu
Uzmanīgāk aplūkojot Ločmeles-Luņovas pieminētos gadījumus Itālijā un Spānijā, Diena secināja, ka iemesli un apstākļi, kādos tika atlaistas pilsētu domes, bija krasi atšķirīgi un nopietnāki par atkritumu apsaimniekošanas jomas nesakārtotību. Salīdzinājumam – bezprecedenta gadījums 2012. gadā Itālijā attiecās uz Kalabrijas reģiona visvairāk apdzīvoto provinci Redžo di Kalabriju, kur mīt 680 000 iedzīvotāju.
Pēc rūpīgas izmeklēšanas Itālijas policija atklāja pierādījumus, kas apliecina, ka vairākiem Redžo di Kalabrijas domes politiķiem ir noziedzīgas saites ar mafijas sindikātu Ndrangheta.
Itālijas iekšlietu ministre Anna Marija Kančeljēri publiskajā paziņojumā tolaik uzsvēra, ka, ņemot vērā esošo situāciju un pierādījumus, tika pieņemts lēmums atlaist visu provinces domi, nevis tikai dažus deputātus, kuru saistība ar mafiju bija pierādīta. Arī iepriekš par aizdomām par saistību ar mafiju bija atlaisti daži domes deputāti, taču šis bija pirmais gadījums ne tikai Itālijas, bet arī ES valstu vēsturē, kad par saistību ar mafiju atlaisti visi provinces domes deputāti. Salīdzinājumā ar RD, kuru veido 60 deputāti, Redžo di Kalabrijas gadījumā atlaistā dome bija uz pusi mazāka. Līdz ārkārtas vēlēšanām Itālijas valdība pašvaldības vadībai bija nozīmējusi trīs komisārus.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 13. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!