Otrdien komisijā, runājot par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma grozījumiem, plašākas debates izvērtās par autoratlīdzību saņēmējiem. Deputātiem bija daudz jautājumu, ko tieši paredz deputātes Laimdotas Straujamas (Vienotības) un Ingunas Sudrabas (No sirds Latvijai) ierosinājumi, vai tie neveicinās iespēju izvairīties no nodokļu nomaksas.
Priekšlikumu aizstāvēja izdevniecības Rīgas Viļņi izpilddirektore Ināra Pētersone, kura pārstāv arī Latvijas Preses izdevēju asociāciju. Viņa skaidroja, ka ar priekšlikumu tiks panākts arī tas, ka autoratlīdzību saņēmējiem tikšot maksāta vismaz minimālā alga. Kā piemēru viņa minēja situāciju - kādas izdevniecības redaktors par savu darbu saņemt darba algu saskaņā ar darba līgumu, savukārt papildu šiem pienākumiem uzraksta arī rakstu, par ko var saņemt autoratlīdzību.
Šai interpretācijai sākotnēji iebilda finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), norādot, ka šādi tiks izslēgta iespēja pateikt, ka maksājums par paveikto darbu ir mākslīgi sadalīts darba līgumā un autoratlīdzībā. Tātad Valsts ieņēmumu dienestam (VID) vairs nebūs iespējas pateikt, ka pēc būtības jābūt darba līgumam un darba algai šādā gadījumā. Pētersone šo kritiku noraidīja.
Savukārt deputāts Imants Parādnieks (NA) mudināja iekļaut normu par minimālo algu, jo tas neatcelšot pienākumu no autoratlīdzībām maksāt 5% sociālās iemaksas, turklāt autoratlīdzību saņēmējiem arī tiks maksāta minimālā alga.
Komisija mudināja piedāvāt precīzāku priekšlikuma redakcija, kas noteiktu, ka darba dēvējam šādos gadījumos būs jāmaksā autoratlīdzības saņēmējiem vismaz minimālā darba alga saskaņā ar darba līgumu. Šī norma nenozīmētu, ka no autoratlīdzībām nav jāmaksā sociālās iemaksas 5% apmērā.
Leontīna Akula
Autors