Straujumu saniknoja Jaunzemes spītīgā atteikšanās uzticēt LM starpnieka lomu pabalstu administrēšanā, uz ko uzstāja premjerministre. Kad valsts sekretāri aizstāvēt metās labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un zemnieku savienība), Straujuma uzsvēra, ka viņas aizrādījumi nav jāuztver personīgi.
Arī pēc valdības sēdes Straujuma žurnālistiem atzina, ka ir ļoti neapmierināta, ka Ekonomikas ministrija (EM) un LM uz sēdi atnākušas bez vienošanās. "Es pat lūdzu ierēdņus atstāt Ministru kabineta telpas, lai vienototos un rastu risinājumu." Premjere uzsvēra, ka komepensācijas maznodrošinātajiem noteikti būs. Vienlaikus jārod veids, lai, nodrošinot kompensācijas, adminsitratīvais slogs būtu vismazākais visām pusēm.
Jautājumā par tehnisko risinājumu pabalstu administrēšanā viedokļi atšķiras LM un EM, proti, lai arī finanses šim mērķim ir, ierēdņi nevar vienoties, kurš būs atbildīgais jautājuma adminstrēšanā. Izskanēja pat aicinājums par jautājumu pieņemt politisku lēmumu ar balsošanas palīdzību, taču Straujuma uzsvēra, ka tehniskus jautājumus šādā veidā izšķirt nedrīkst. Premjerministre lūdza visām pusēm izrādīt solidaritāti un līdz nākamajai nedēļai vienoties par risinājumu.
Sākotnēji bija iecerēts, ka valsts pašvaldībām elektroenerģijas cenu kāpuma kompensēšanai nodrošinās 15% līdzfinansējumu dzīvokļa pabalstiem. Šādam scenārijam nepiekrita Latvijas Pašvaldību savienība (LPS). Tagad LM piedāvāja citu risinājumu, proti, elektrības tirgotājiem būtu jāslēdz līgumi ar 119 Latvijas pašvaldībām, kuras sniegtu informāciju par maznodrošinātajām un trūcīgajām personām. Vēlāk par piemērotajām atlaidēm tirgotāji piestādītu rēķinus LM, kura tos apmaksātu.
Pret šādu kārtību iebilst EM. Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija) brīdināja, ka potenciālie tirgotāji, kuri būtu varējuši ienākt tirgū pēc tā liberalizēšanas, savas domas tagad varētu mainīt. "Ja elektronenerģijas tirgotāji nolems vairs nepiedalīties tirgus atvēršanā, dodu 95%, ka būs Eiropas Komisijas iebildumi," brīdināja Dombrovskis, norādot: jo lielāks apgrūtinājums tiks radīts tirgotājiem, jo lielākas iespējas būs Briseles sankcijām.
LM valsts sekretāre skaidroja, ka ministrijai nav tiesības apstrādāt trūcīgo un maznodrošināto personu datus, un procesa ieviešana jebkurā gadījumā aizņemtu četrus līdz piecus mēnešus, taču LPS tas prasītu vien 30 dienas. "Nav mums bijušas nekad savstarpējas datu bāzes par tāda veida datu apmaiņu," valsts sekretāri aizstāvēja labklājības ministrs Augulis, kurš uzskata, ka sistēma jāadministrē EM, jo tā skar elektroenerģijas tirgu.
Ierēdņi gan ieslīga strīdos par pusgadu ilgu kārtību, jo līdz šim termiņam EM jāizstrādā elektroenerģijas aizsargātā lietotāja koncepcija, teica premjerministre.
Diena.lv jau ziņoja, ka arī pagājušajā nedēļā valdība nespēja rasts risinājumu šim jautājumam, jo LPS iestājas pret iespēju, ka elektroenerģijas tarifu kāpumu trūcīgajiem kompensēs ar līdzfinansējuma palīdzību dzīvokļa pabalstiem.
Kā ziņots, Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Pēc tirgus liberalizācijas elektroenerģijas cena varētu pieaugt par 7%, un līdz ar to pieaugs arī apkures izmaksas.
(Pievienota 3.rindkopa.)