Greizie priekšstati
Biedrības Ar pasaules pieredzi Latvijā un platformas YourMove līdzdibinātājs Jānis Kreilis uzsver, ka Latvija, no kuras aizbraucēji devās prom, vairs nav tā pati, kurā dzīvojam šobrīd. Viņš atzīst, ka vairākumam aizbraukušo ir visai negatīvi uzskati par Latvijas darba tirgus un nodarbinātības līmeni.
"Pēc aptaujāto domām, Rīgā bezdarba līmenis ir 13,7%, lai gan realitātē tas ir trīs reizes zemāks," piebilst Kreilis. Arī aptaujāto priekšstati par vidējo algu Latvijā esot visai tālu no īstenības. "Trešdaļa respondentu uzskata, ka vidējā alga "uz rokas" Rīgas reģionā nav lielāka par 600 eiro, bet 69% domā, ka Latgalē darba alga nepārsniedz 450 eiro. Realitātē vidējā neto alga Rīgā pagājušajā gadā bija 803 eiro, savukārt Latgalē 520 eiro," atzīmē Kreilis.
Izvērtējot pašreizējo situāciju, reti kurš aptaujātais tautietis uzskata, ka ir uzlabojumi. Lielākā daļa Latvijai tomēr sniedz viduvēju vai sliktu vērtējumu. Taču vienlaikus var novērot arī pozitīvu tendenču parādīšanos.
"Interesanti, ka vispozitīvāk Latviju vērtē jaunie profesionāļi līdz 35 gadiem, visbiežāk vīrieši, kuri Latvijā saskata vairāk priekšrocību nekā pašreizējā mītnes zemē. Kā nelieli trūkumi tiek atzīmēts atalgojums, izglītības kvalitāte un pabalstu apmērs. Viskritiskāk pret Latviju ir noskaņoti 45–62 gadu vecie, kuri pozitīvāk vērtē mītnes zemes, īpaši paužot neapmierinātību ar Latvijā esošajiem nodokļiem, veselības aprūpi, darba iespējām un sociālajiem pabalstiem," par pētījuma secinājumiem stāsta Kreilis.
Motivācija atgriezties
Savukārt Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš norādīja, ka lielai daļai aizbraukušo latviešu ir vēlme atgriezties. "Galvenokārt cilvēkus motivē iespēja nopelnīt. Pašreiz Latvijā ir lielākas iespējas atrast labi atalgotu darbu vai atbalstu, lai varētu uzsākt uzņēmējdarbību," uzsver Bērziņš.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 20. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
edvins
Rīta Putra