Irānas varasiestādes britu tankkuģi Hormuza šaurumā, kas pēdējā laikā kļuvis par ASV un Irānas saspīlējuma ģeogrāfisko epicentru, sagrāba piektdien. Uz kuģa atrodas 23 apkalpes locekļi – 18 Indijas un trīs Filipīnu pilsoņi, viens Krievijas un viens Latvijas pilsonis.
Latvijas ĀM, kā arī Somijas diplomātiem līdz pat pirmdienas vakaram nebija izdevies sazināties ar Latvijas jūrnieku – 1978. gadā dzimušo kapteiņa vecāko palīgu. Lai gan par to esot domāts, Latvijai šobrīd nav savas diplomātiskās pārstāvniecības Irānā – vēstnieks rezidē Ankarā, Turcijā. Tādēļ Latvija lūgusi Somijas kā Eiropas Savienības prezidējošās valsts palīdzību. Konsulārās palīdzības sniegšanā ir iesaistīti visi atbildīgie Latvijas dienesti. Arī Latvijas pārstāvniecības valstīs, kuras iesaistītas šajos notikumos, seko līdzi aktuālajām ziņām medijos. "Somi ir iedarbinājuši visus kanālus un darbojas profesionāli,'" piebilst Beķeris un uzsver, ka situāciju politiski risina Lielbritānija. "Tas nav mūsu kuģis. Mūsu prioritāte ir aizsargāt Latvijas pilsoņa intereses, veselību un dzīvību, bet šoreiz situācija nav vienkārša, jo mums nav piekļuves." Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) aģentūrai LETA sacījis, ka ir jāapbruņojas ar zināmu pacietību, jo šajā situācijā daudz kas ir atkarīgs no politisko notikumu attīstības.
Latvijas pilsoņa vārds netiek atklāts. Latvijas Jūras administrācijas (LJA) pārstāve Sarma Kočāne uzsver – viņš ir ļoti pieredzējis jūrnieks. Pēdējo 10–15 gadu laikā ir bijuši atsevišķi gadījumi, kad mūsu jūrnieki ir atradušies uz pirātu sagrābtiem kuģiem, taču nav cietuši un ir atbrīvoti. Šāda gadījuma kā ar Stena Impero nav bijis.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 23. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!