Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien, 9.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Pilsonības likumā, kas atzīst dubulto pilsonību, nosaka pilsonības piešķiršanu valstī dzimušu nepilsoņu bērniem un Latvijas pilsoņu bērniem, kuri dzimuši ārvalstīs, kā arī paredz izmaiņas naturalizācijas kārtībā.
Nepilsoņu kongresa pārstāvis norādīja, ka ar Saeimā pieņemtiem grozījumiem Pilsonības likumā ir ieviests jauns termins "valstsnācija". "Tas aptver tikai latviešus un līvus. Nepilsoņu kongress uzskata, ka šis likums ir pretrunā Satversmes 2.pantam, kas paredz, ka Latvijas valsts suverenā vara pieder Latvijas tautai. Šie grozījumi vēl vairāk sašķeļ Latvijas sabiedrību, sadala cilvēkus pēc to nacionālās piederības un bezjēdzīgi atstumj daudzu tautību cilvēkus no sabiedriskās dzīves Latvijā," uzsvēra V.Komarovs.
Viņš norādīja, ka Nepilsoņu kongress vēlas panākt vienotas politiskas nācijas izveidi Latvijā, kā arī panākt Satversmes 2.panta īstenošanu pilnā apjomā. "Latvijas pilsonība ir katra cilvēka piederības zīme šai valstij, tā katram dod ticību kopīgai nākotnei tieši Latvijā. Pilsonības likuma jaunā redakcija ved pretējā virzinā - tā šķeļ Latvijas sabiedrību, nevis to vieno. Kopīga pagātne ir svarīga, taču cilvēkus var apvienot tikai kopīga nākotne," uzskata Nepilsoņu kongresa pārstāvis.
"Izbrīnu izraisa likuma jaunā prasība pilsonības pretendentam apliecināt savu piederību pie valstsnācijas (latviešiem) vai autohtoniem (līviem), iesniedzot dokumentāru apstiprinājumu tam," saka Nepilsoņu kongresa aktīviste Elizabete Krivcova.
"Diemžēl Pilsonības likuma grozījumi nerisina nepilsoņu problēmu. Saeima nevēlējās atbrīvot Latvijas sabiedrību no nedemokrātiskas pagātnes nastas - no nepilsoņu institūta. Saeima ieviesa atsevišķus uzlabojumus jaundzimušo bērnu atzīšanai par pilsoņiem, taču cilvēkiem, kas ir vecāki par 45 gadiem (t.i. 69% nepilsoņu), ieviesa jaunus naturalizācijas ierobežojumus. Vairāki likuma panti formulēti tik neskaidri, ka tos var izmantot, lai vēl vairāk ierobežotu naturalizāciju. Tas skar nepilsoņu uzvedības vērtēšanu, dubultpilsonības ierobežojumus," skaidroja E.Krivcova.
"Pienācis laiks, kad Latvijas nepilsoņi cenšas pašu spēkiem miermīlīgi un tiesiski izveidot savu pārstāvniecību, šī gada jūnijā izveidojot un ievēlot Nepārstāvēto parlamentu," informēja Nepilsoņu kongresa pārstāvji.