Veicot ieguldījumus caur brokeru platformām (piemēram, Twino, Mintos un citām, bet ne kopfinansēšanas platformām), Eiropas Savienībā (ES) strādā Ieguldītāju kompensācijas sistēma, kas noteic minimālo līmeni 20 tūkstošu eiro apmērā. Tāds tas ir arī Latvijā, tāpat kā lielākajā daļā reģiona valstu. Tomēr noteiktās valstīs šī summa ir lielāka, piemēram, Spānijā – 100 tūkstoši eiro (līdzīgi kā Šveicē un Lielbritānijā).
Protams, ir būtiskas atšķirības, vai kompensāciju sistēma tiek piemērota finanšu instrumentiem vai naudai (komercbanku depozītos garantētā atlīdzība ir līdz 100 tūkstošiem eiro). Kompensācijas mehānisms finanšu instrumentiem darbojas tikai tad, kad brokeris nespēj pildīt regulējumā noteiktās prasības. Piemēram, ja brokeris ir iesaistīts krāpšanā vai administratīvā pārkāpumā vai pārtrauc darbību. Protams, kompensāciju sistēma neaizsargā pret investīciju risku.
Normālā situācijā visi finanšu instrumenti, kas pieder brokera klientiem, tiek turēti šķirti no sabiedrības aktīviem un klientiem ir salīdzinoši mazs risks, ka bankrota gadījumā brokeru sabiedrība nespēs pārvest tam piederošos finanšu instrumentus citai sabiedrībai. Līdz ar to Latvijas Bankā vērtē, ka kompensācijas shēma būtu darbināma tikai ļoti retos un ārkārtas apstākļos, tāpēc šobrīd neredz nepieciešamību palielināt tās apjomu. Pašlaik ES līmenī šī direktīva netiek pārskatīta, savukārt Latvijā to nosaka Ieguldītāju aizsardzības likums.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 10. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00