"Šī programma ir īpaši svarīga laikā, kad krīzes ietekmē strauji – līdz pat 44 procentiem – pieaudzis ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars. Ja nesniegsim šiem cilvēkiem iespēju atgūt darba tikumu un iemaņas, darba tirgus viņus visticamāk būs zaudējis uz visiem laikiem," norādīja Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.
Sabiedriskie darbi ir veids, kā palīdzēt paaugstināt ilgstošo bezdarbnieku un sociālās palīdzības saņēmēju aktivitāti darba tirgū, norāda likumprojekta autori.
Atšķirībā no "simtlatnieku" programmas pašvaldībām būs lielākas iespējas izvērtēt, kurus bezdarbniekus nodarbināt pagaidu darbos, skaidroja Labklājības ministrija (LM).
Plānots, ka bezdarbnieks pasākumā tiks iesaistīts līdz četriem mēnešiem un par paveikto darbu katru mēnesi saņems 100 latu "uz rokas". Pasākumā varēs iesaistīties bezdarbnieki, kuri nesaņem bezdarbnieka pabalstu, nav priekšlaicīgi pensionējušies un bez darba ir vismaz sešus mēnešus, liecina LM sniegtā informācija.
Lai mazinātu administratīvo slogu, likumprojekts paredz, ka pašvaldībām turpmāk nebūs pienākums izstrādāt nodarbinātības veicināšanas pasākumu plānu attiecīgajai teritorijai. Tā vietā Nodarbinātības valsts aģentūra katru gadu būs jāinformē par pašvaldības rīkotajiem papildu īstenotajiem nodarbinātību veicinošajiem pasākumiem.
Tāpat paredzēts atcelt ierobežojumu personām, kurām reģistrēšanās dienā ir pārejoša darba nespēja, iegūt bezdarbnieka vai darba meklētāja statusu. Neskatoties uz veselības stāvokli, šīm personām ir vienādas tiesības rindas kārtībā pieteikties un piedalīties aktīvajos nodarbinātības pasākumos un preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos. Šajā gadījumā persona nevarēs vienlaicīgi saņemt slimības pabalstu un bezdarbnieka pabalstu.
Likuma grozījumi arī paredz, ka bezdarbnieka statusu no 2012.gada vairs nevarēs iegūt personas, kuras saņem valsts vecuma pensiju priekšlaicīgi.
Par likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā kā steidzamu ceturtdien vēl jālemj Saeimai.