"LNT uzskata, ka LTV, veidojot raidījumu Rīta Panorāma, ir, pirmkārt, pārkāpusi LNT autortiesības, un, otrkārt, pārkāpusi negodīgas konkurences aizliegumu," iesniegumā tiesai norāda LNT pārstāvji, prasot tiesu nodrošināt Rīta Panorāmas raidījuma formāta pārtraukšanu un zaudējumu atlīdzības piedzīšanu par negodīgu konkurenci.
To apstprina arī MTG TV un radio vadītāja Latvijā Baiba Zūzena un skaidro, ka lieta tiesā iesniegta, jo uzņēmums saskata autortiesību pārkāpumu un negodīgas konkurences aizlieguma neievērošanu. "Ir izmantots LNT rīta ziņu raidījuma 900 sekundes formāts, lai izveidotu LTV rīta ziņu raidījuma konceptu Rīta Panorāma. Pēc LTV darbībām skatītājam rodas iespaids, ka LNT un LTV ir viens un tas pats rīta ziņu raidījums, jo notikusi klaja raidījuma formāta pārņemšana," uzsver Zūzena.
Ja tiktu atzīts LNT uzskats, ka aktuālo rīta ziņu raidījuma formāts ir aizsargāts ar autortiesībām, tad pašam LNT būtu bijis jāiegūst formāta tiesības uz šādu rīta ziņu raidījumu, jo pasaulē pirmais tā dēvētais nacionālais brokastu/rīta raidījums ir ASV kanāla NBS raidījums Today, kas ēterā pirmoreiz tika pārraidīts 1952.gada 14.janvārī, un tā formāts tika atdarināts daudzās citās televīzijās visā pasaulē," norāda LTV.
LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Belte norāda, ka viņu izbrīna šāds konkurentu solis, jo tas būtu tik pat absurdi, kā prasība, ka tikai LNT žurnālisti no rītiem studijā var aicināt viesus un iztaujāt tos. Iespējams, tikai LNT ētera cilvēki no rītiem drīkst smaidīt, sveicināties ar skatītājiem un vēlēt tiem veiksmīgu dienu.
"Ja, piemēram, tiesa atzītu LNT tiesības uz rīta ziņu raidījuma formātu, LNT iegūtu monopolu uz rīta ziņu raidījuma pārraidīšanu, tas liegtu ne tikai LTV, bet jebkuram citam televīzijas kanālam veidot līdzīga koncepta aktuālo rīta ziņu raidījumu," skaidro Belte, uzsverot, ka LTV ir gatavs savu viedokli aizstāvēt tiesā, bet ir skumji, ka sabiedriskā medija laika un finanšu resurss jātērē aizstāvot pašsaprotamas demokrātiskas mediju pamatvērtības.
LTV uzsver, ka Rīta Panorāma ir ēterā jau kopš 2013.gada septembra, bet pretenzijas LNT sācis izteikt tikai 2015.gada februārī. LTV pieļauj, ka prasība saistīta ar mainīto spēku samēru tirgū – pēdējo piecu mēnešu reitingi liecina, ka LTV1 kļuvis par otru visvairāk skatīto kanālu Latvijā, apsteidzot LNT.
"Ja šis būtu vienīgais precedents šāda veida konkurentu metodēm, tad mēs pieņemtu šo tiesvedību kā neveiklu pārpratumu un procesā atbildētu uz visiem MTG absurdajiem apgalvojumiem," uzsver Belte, turpinot, ka, diemžēl, tas nav pārpratums, bet apzinātas un mērķtiecīgas darbības pret Latvijas sabiedrisko mediju.
Juridisko strīdu par raidījuma formāta aizsardzību no autortiesību viedokļa un par to, vai konkrētie faktiskie apstākļi un LTV darbības liecina par negodīgu konkurenci būs jārisina tiesai.
"LNT nevar komentēt LTV izteikumus par prasības nepamatotību, jo šo jautājumu demokrātiskā valstī var izlemt tikai un vienīgi tiesa. Šis ir juridisks strīds, un mēs paļaujamies, ka tas tiks godprātīgi un taisnīgi izšķirts tiesā, jo Latvijā kā jebkurā Eiropas Savienības dalībvalstī pastāv noteikumi intelektuālā īpašuma aizsardzībai un negodīgas konkurences aizliegumam, kas arī ir LNT prasības pamats," pauda Zūzena.