Skatoties statistikas datus mēnešu griezumā, visvairāk Latvijas pilsoņu – 14,3 tūkstoši – reģistrējās aprīlī, kad reģistrācijas sistēma tika atvērta. Vasarā aktivitāte pierimusi – maijā reģistrējušies 5000, bet jūnijā – 3000 un jūlijā – 3000 latviešu. Lielais lēciens atkal bija augustā, kad pastāvīgā iedzīvotāja statusam pieteicās 9700 pilsoņu. Braže to saista ar faktu, ka Lielbritānijā tika apstiprināts jauns premjers un valdība, kas "raidīja diezgan skaidrus signālus", ka Lielbritānija pametīs ES 31. oktobrī.
Atgriežas mājās
Vaicāta par biežāk minētajiem iemesliem, kādēļ tautieši kūtri piesakās pastāvīgā iedzīvotāja statusam, Braže atbild, ka tie ir dažādi. "Cilvēki domā, ka vēl taču ir laiks, Brexit nav noticis, kur tad jāskrien. Viena daļa nezina, ka ir jāreģistrē ne tikai pieaugušie, bet arī bērni. Visiem ģimenes locekļiem ir jāreģistrējas šim statusam!" uzsver vēstniece. Tāpat no sarunām un vēstniecībā pieprasītajām izziņām var noprast, ka arvien vairāk tautiešu izvēlas braukt atpakaļ uz Latviju. "Šie ir trīs galvenie iemesli, kas parādās gan sarunās, gan sarakstē," piebilst diplomāte.
Iepriekš minētie argumenti, kā pārliecinājās Diena, parādās arī dažādās tautiešu grupās un diskusijās pie attiecīgiem ierakstiem sociālajā vietnē Facebook. Nereti izskan, ka aicinājumi reģistrēties ir "kārtējā panika", jo to var izdarīt pat līdz 2020. gada beigām un "ārā tāpat nevienu nemetīs". Arī Braže atzīst – būtu grūti iedomāties, ka kādu Latvijas pilsoni pēc viesošanās Latvijā, piemēram, Ziemassvētkos, neielaistu atpakaļ Lielbritānijā, ja nav iegūts pastāvīgā iedzīvotāja statuss.
"Lielu paniku, protams, celt nevajadzētu, bet cilvēki visu laiku ir jāmudina. Kaitēt tas [nereģistrēšanās] cilvēkiem nekaitē, bet reģistrējoties viņi legalizē savu statusu un iegūst ES pilsoņu tiesības," paskaidro Braže.
Vēstniecība dažādos veidos ir mudinājusi un palīdzējusi tautiešiem reģistrēties – bijuši gan semināri, gan diskusijas reģionos, gan konsulāro amatpersonu un juristu izbraucieni, stāstot cilvēkiem, kas ir jādara. Arī vēstniecības Facebook lapā atrodama praktiska un skaidra informācija, tostarp īpašs apmācības video. "Tas ir vienkārši, nekā sarežģīta. Kopumā process telefona aplikācijā vai interneta vietnē prasītu aptuveni piecpadsmit minūšu," norāda Braže. Videorullītī, kurā Latvijas vēstniecības lietvede Liene Seļāvina reģistrējas pastāvīgā iedzīvotāja statusam, gan var novērot, ka aizķeršanās ir ar pases čipa skenēšanu, taču apmācībā tiek parādīts, kā to labāk izdarīt.
Reģistrēšanās ir bez maksas, un reģistrācijas sistēma būs atvērta līdz 2020. gada 31. decembrim tiem ES pilsoņiem, kas Lielbritānijā būs ieradušies līdz Brexit.
Skaidrības joprojām nav
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 24. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Grāmatvede
ļuļa
mg