Valsts kase otrdien, 17.septembrī, Latvijas vārdā starptautiskajos finanšu tirgos emitējusi septiņu gadu eiroobligācijas 600 miljonu eiro apmērā. Obligāciju dzēšanas termiņš ir 2032.gada 24.janvāris. Obligāciju ienesīgums ir 3,138%, bet kupona likme ir 3%.
Investoru pieprasījums pēc Latvijas obligācijām sasniedzis vēsturiski lielāko apmēru - gandrīz piecus miljardus eiro, atzīmē Valsts kasē.
Tāpat arī investoru skaits bijis viens no lielākajiem - vērtspapīrus iegādājušies 140 investori no dažādām Eiropas valstīm, tostarp no Vācijas, Austrijas, Lielbritānijas, Īrijas, Ziemeļvalstīm, Šveices.
Emisijas vadošās bankas bija "BNP Paribas", "Deutsche Bank" un "Erste".
Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš intervijā aģentūrai LETA šogad septembrī sacīja, ka valstij nākamos četrus gadus būs jāaizņemas vismaz trīs miljardi eiro ik gadu, jo būs jāpārfinansē virkne iepriekš emitētu eiroobligāciju laidienu, kā arī jāfinansē budžeta deficīts un aizdevumi pašvaldībām.
"Aizņemšanās vajadzība nākamajos gados ir gana liela, jo ir jāaizņemas ne tikai, lai pārfinansētu eiroobligācijas, bet arī lai finansētu budžeta deficītu un aizdevumus pašvaldībām. Kopējie plānotie aizņemšanās apjomi nākamos četrus gadus ir vismaz trīs miljardi eiro ik gadu. Protams, tas ir atkarīgs arī no tā, kāds budžeta deficīts beigās tiks apstiprināts, kā pildīsies nodokļu ieņēmumi," teica Āboliņš.
Viņš skaidroja, ka šo naudu ir plānots piesaistīt ar dažādiem instrumentiem, bet galvenokārt tās būs obligāciju emisijas starptautiskajos finanšu tirgos eiro vai ASV dolāros, līdzīgi, kā Valsts kase to jau darīja šogad.
Iepriekš Latvija starptautiskajos finanšu tirgos aizņēmās 2024.gada maijā. Latvija izcenoja 10 gadu obligācijas 1,25 miljardu ASV dolāru apmērā, pēc 12 gadu pārtraukuma atgriežoties ASV kapitāla tirgū. Obligācijas ar dzēšanas termiņu 2034.gada 30.jūlijā tika izcenotas ar kredītriska uzcenojumu 83 bāzes punktu apmērā virs etalona likmes jeb ASV Valsts kases obligācijām, ienesīgumu 5,252% un kupona likmi 5,125%.
Lai novērstu valūtas risku, vienlaicīgi ar obligāciju emisiju tika noslēgts valūtas mijmaiņas darījums, faktiskās valsts parāda saistības pārvēršot eiro.
(Pievienota 6.-8.rindkopa.)