Četrarpus stundu ir laiks, lai cilvēks, kuram sācies insults, izbēgtu no paralīzes. Tas nozīmē, ka šajā laikā ir jāpaspēj nokļūt slimnīcā, kur sniedz akūto palīdzību insulta slimniekiem, jāveic visi izmeklējumi un jāpaspēj injicēt zāles. Tomēr, piemēram, Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā dažādu iemeslu dēļ tikai 10% pacientu, kurus ir piemeklējis insults, saņem akūto ārstēšanu, izšķīdinot trombu asinsvadā.
Kā Dienai paskaidroja Latvijas Insulta biedrības valdes priekšsēdētāja Evija Miglāne, visbiežāk cilvēki vienkārši nokavē, laikus neizsaucot ātro palīdzību. Piemēram, cer, ka pašsajūta uzlabosies, ka simptomi pāries paši, kaut svarīgi ir rīkoties pēc iespējas ātrāk.
Tieši tāpēc ir svarīgi zināt insulta galvenās pazīmes. Pirmkārt, ir jānovērtē, vai sejas vienā pusē acs vai mutes kaktiņš nav noslīdējis uz leju. To var izdarīt, lūdzot cilvēku pasmaidīt. Otrkārt, jāpārbauda, vai cilvēks spēj vienlaikus pacelt un patstāvīgi noturēt abas rokas, jo insulta gadījumā var iestāties vienpusējs vājums vai kustību zudums. Jāpārbauda arī, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vienkāršus teikumus. Tas savā ziņā ir ātrais tests, lai saprastu, vai nepieciešams izsaukt medicīnisko palīdzību.
Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 15.maija, avīzē Diena!