"Ja mums izdosies vienoties ar akcionāriem un kreditoru klubu, esam gatavi sākt ražošanu uzņēmumā trīs četru nedēļu laikā," laikrakstam apstiprinājis "Daļpolimetall" direktoru padomes priekšsēdētājs Eduards Janakovs.
Laikraksts vēsta, ka Krievijas uzņēmuma pārstāvji vairākas reizes apmeklējuši "Liepājas metalurgu" un tikušies ar tā akcionāriem Sergeju Zaharjinu un Iļju Segalu. Ar abiem akcionāriem esot panākta iepriekšēja vienošanās par akciju iegādi, tikšanās ar trešo akcionāru Kirovu Lipmanu tiek plānota tuvākajā laikā.
Patlaban tiek veikta "Liepājas metalurga" padziļināta izpēte - uzņēmuma finanšu un tehniskais audits, vēsta laikraksts.
"Šīs nedēļas laikā mūsu eksperti sagatavos gala slēdzienu, bet pagaidām izskatās, ka darījums varētu notikt. Tomēr nepieciešams, lai kreditoru klubs investora piesaisti vērtētu no ekonomiskā skatupunkta, nevis kādiem citiem motīviem," sacīja Janakovs.
Viņš norādījis, ka jau bijušas arī vairākas tikšanās ar kreditoru kluba piesaistīto finanšu konsultantu "Prudentia Advisers" un konsultantam ir nosūtīta arī oficiāla vēstule, kurā pausta interese par uzņēmuma iegādi ar sekojošu tā darbības atjaunošanu.
Janakovs pieļauj, ka šis jautājums netiks izskatīts ātri, jo "Liepājas metalurga" lielākais kreditors ir valsts, taču pauda viedokli, ka sevišķi vilcināties nedrīkst, jo tā rezultātā cieš uzņēmums.
"Daļpolimetall" galvenie akcionāri ir Janakovs un Vadims Varšavskis. Uzņēmums ir viens no lielākajiem Krievijas Tālo austrumu reģiona kalnu metalurģijas kompleksiem un nodarbojas ar polimetālu rūdu - svina, cinka, sudraba un zelta - ģeoloģisko izpēti, ieguvi un pārstrādi. Kompānija nodarbojas arī ar volframa ieguvi.
Jau ziņots, ka "Liepājas metalurga" kreditoru klubs un tā pieaicinātais konsultants "Prudentia Advisers" turpina darbu ar uzņēmuma akcionāriem, lai panāktu vienošanos par situācijas stabilizāciju uzņēmumā, kā arī strādās pie citiem juridisku risinājumu meklējumiem, 5.jūnijā paziņoja "Prudentia Advisers" valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš.
Viņš norādīja, ka pirmais un reālākais variants ir, ka tiesiskās aizsardzības procesa laikā tiktu panākta vienošanās ar akcionāriem un viņi vai nu ieguldītu uzņēmumā savus līdzekļus, vai arī nodotu akcijas kreditoriem. Ja šis scenārijs neīstenojas, tad, visticamāk, kreditori savas intereses realizēs caur uzņēmuma maksātnespēju.
Gan kreditori, gan pieaicinātie industrijas eksperti atzīst, ka uzņēmums ir dzīvotspējīgs un var kļūt pelnošs, ja nebūtu esošo akcionāru pretdarbības un uzņēmumā būtu prasmīga vadība, teica Krastiņš.
Gan finanšu ministrs Andris Vilks (V), gan ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts atzina, ka akcionāri ir skaidri parādījuši savu nevēlēšanos atrisināt situāciju uzņēmumā un vēlas, lai to viņu vietā izdara kreditori un valsts.
Valsts uzņēmuma labā vairs neko nevar darīt, un bumba tagad ir akcionāru pusē, preses brīfingā apgalvoja Vilks. Akcionāriem beidzot būtu jādodas pie uzņēmuma darbiniekiem un jāskaidro, kāpēc viņi nevēlas glābt uzņēmumu, nevis jānoveļ visa atbildība uz valsti, uzskata finanšu ministrs.
Jau ziņots, ka līdz valdības noteiktā termiņa - 31.maija - beigām viens no uzņēmuma akcionāriem Lipmans neparakstīja valdības un kreditoru piedāvāto vienošanos, bet Segals un Zaharjins ir atsūtījuši vienošanos ar būtiskiem labojumiem, kas tika nodoti izvērtēšanai juristiem.
Saskaņā ar kreditoru kluba izvirzītajām prasībām visiem trim "Liepājas metalurga" lielākajiem akcionāriem bija jāparaksta vienošanās par turpmāk veicamajām darbībām uzņēmuma finanšu situācijas stabilizācijai, tostarp attiecībā uz akciju pārdošanu, saistību restrukturizāciju, uzņēmuma vadības nomaiņu u.c.
Vienošanās paredzēja visu trīs lielāko akcionāru - Zaharjina, Segala un Lipmana - akciju nodošanu kreditoru grupai par vienu latu, ja līdz noteiktam termiņam netiks veikts naudas ieguldījums desmit miljonu latu apmērā no katra akcionāra puses.
Kā ziņots, valdība 23.aprīlī izveidoja darba grupu, kas koordinē "Liepājas metalurga" problēmu risināšanu. Darba grupas galvenie uzdevumi ir no valsts un pašvaldības puses operatīvi koordinēt nepieciešamos pasākumus "Liepājas metalurga" situācijas risināšanai un izstrādāt risinājumus uzņēmējdarbības un nodarbinātības veicināšanai Liepājas pilsētā un reģionā.
Ministru prezidenta uzdevumā vadības grupu vada ekonomikas ministrs Pavļuts, un tajā darbojas finanšu ministrs Vilks, labklājības ministre Ilze Viņķele (V), Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP), tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) un Ministru prezidenta padomniece Sandra Bukane.