Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Svētdiena, 29. janvāris
Valērijs, Aivars

KP piemēro vairāk nekā 70 000 eiro sodu trīs meliorācijas uzņēmumiem par dalību kartelī

Konkurences padome (KP) šā gada 13.septembrī nolēmusi sodīt trīs meliorācijas uzņēmumus - Limbažu Melio, Bauskas meliorācija un Meliorācijas eksperts - par saskaņotu piedāvājumu sniegšanu Lauku atbalsta dienesta (LAD) administrētā fonda projektu iepirkumos, aģentūru LETA informēja KP.

Par konkurences tiesību normu pārkāpumu kopumā uzņēmumiem piemērots naudas sods vairāk nekā 70 000 eiro apmērā.

KP atgādināja, ka saskaņā ar Eiropas Komisijā (EK) apstiprināto Lauku attīstības programmu 2014.-2020. gadam, zemnieku saimniecībām un citiem uzņēmumiem Latvijā ir iespēja saņemt Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējumu lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībai. Zemnieku saimniecībām ir jāizstrādā projekts un jānodrošina tā īstenošana vairākos posmos, aptverot meliorācijas sistēmu projektēšanu, topogrāfisko uzmērīšanu, būvniecību un būvuzraudzību, katrā no posmiem organizējot iepirkuma procedūru. Tām ir iespēja piesaistīt projektu vadītājus, kas to vārdā organizē iepirkumus, paraksta un iesniedz dokumentus. Fonda finansējuma piešķiršanu projektiem administrē un uzrauga LAD.

KP sāka izmeklēt attiecīgo lietu pēc tam, kad LAD 2016.gadā saskatīja aizdomīgas sakritības fonda projektos. Vērtējot iepirkumus un veicot procesuālās darbības 11 uzņēmumos, KP guva pierādījumus, ka no 2015. līdz 2016. gadam "Limbažu Melio", "Bauskas meliorācija" un "Meliorācijas eksperts" ir aizliegti vienojušies četrās cenu aptaujās, elektroniski apmainoties ar attiecīgajā cenu aptaujā iesniedzamajām tāmēm un vienojoties par darbībām, lai konkrētais uzņēmums uzvarētu konkursos. Tādējādi starp uzņēmumiem nepastāvēja konkurence un tika sagatavoti piedāvājumi, kas nav tapuši patiesas konkurences apstākļos.

KP noskaidroja, ka Bauskas meliorācija un Limbažu Melio savstarpēji saskaņotus piedāvājumus sniedza zemnieku saimniecībām Sniedzes, Pārupes un Aleksandrīnas projektos organizētajās būvdarbu cenu aptaujās. Tas ļāva Limbažu Melio ar tam vēlamo cenu uzvarēt visos konkursos. Savukārt Meliorācijas eksperts saskaņotus piedāvājumus ar Bauskas meliorācija sniedza zemnieku saimniecībai Azaidi projektā organizētajā būvdarbu cenu aptaujā un tā rezultātā uzvarēja Meliorācijas eksperts.

Par konstatētajiem pārkāpumiem KP Limbažu Melio piemērojusi naudas sodu 15 702 eiro apmērā, Bauskas meliorācijai - 28 376 eiro apmērā un Meliorācijas ekspertam - 26 399 eiro apmērā.

KP norāda, ka izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka uzvara iepirkumos tika panākta ne tikai ar konkurences normu pārkāpumiem. Izvērtējot lietā esošo informāciju par dokumentiem, ko LAD pieņem no atbalsta pretendentiem un uz kuru pamata tā lemj par projekta apstiprināšanu un naudas līdzekļu piešķiršanu, KP novēroja atsevišķas neatbilstības projektu administrēšanā un uzraudzībā no atbildīgo iestāžu puses. Piemēram, cenu aptaujās pretendentu sagatavotie piedāvājumi neatbilda dokumentiem, kam piemīt juridisks spēks, jo tie nebija parakstīti. Tāpat konstatētas vairākas būtiskas neatbilstības saistībā ar zemnieku saimniecību piesaistīto projektu vadītāju veiktajām darbībām, kuru uzdevums bija atbilstoši likumdošanai profesionāli organizēt iepirkumus.

KP konstatētie fakti liecina, ka dokumenti netika atbilstoši sagatavoti un noformēti. Bez tam konkrētās atbalsta programmas daudzo projektu norisi organizēja tikai divi projektu vadītāji, un to rīcība cenu aptaujās mākslīgi sekmēja konkrētu uzņēmumu uzvaru, atsevišķiem uzņēmumiem nodrošinot uzvaru pat vairākkārtīgi.

KP iepriekš jau daudzkārt konstatējusi, ka bieži aizliegtas vienošanās sekmē pašu pasūtītāju rīcība. KP ieskatā, aizliegtas vienošanās nesamazināsies, kamēr pasūtītājs nesāks atbildīgi izturēsies pret tā administrējamo resursu godīgu un pamatotu izlietojumu. Lai mazinātu līdzīgu gadījumu atkārtošanos, KP informēs atbildīgās iestādes par konstatētajām problēmām to administrētajos iepirkumos, kas savukārt ir veicinājušas konkurences imitāciju atsevišķās cenu aptaujās.

Kā liecina Firmas.lv informācija, Limbažu Melio reģistrēts 1994.gadā un kompānijas pamatkapitāls ir 2846 eiro. Uzņēmums pilnībā pieder Sandim Riekstiņam. Kompānijas apgrozījums 2017.gadā bija 628 095 eiro, bet peļņa - 36 180 eiro.

Savukārt Bauskas meliorācija reģistrēta 1995.gadā un kompānijas pamatkapitāls ir 2844 eiro. Kompānijas vienīgā īpašniece ir Zelma Ozoliņa. 2016.gadā uzņēmums strādāja ar 775 051 eiro apgrozījumu un 59 625 eiro peļņu. Kompānijas 2017.gada rezultāti nav publiskoti.

Meliorācijas eksperts reģistrēts 2014.gadā un kompānijas pamatkapitāls ir 2800 eiro. Uzņēmums pilnībā pieder Jevgeņijam Osmolovskim. Uzņēmuma apgrozījums 2017.gadā bija 1,32 miljoni eiro, bet peļņa - 30 321 eiro.

Top komentāri

M
M
"Meliatoru karteļa karā ar policiju 70 000 upuri!" Un lai tā nekad nenotiktu, karteļus jāapkaro, kamēr tie ir maziņi!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas