Ministrijā skaidroja, ka atvērtie dati ir publiska informācija, kas tiek nodota sabiedrībai tādā tehniskā veidā, lai to varētu lejupielādēt, apstrādāt un izmantot, piemēram, jaunu pētījumu un pakalpojumu izveidē.
Atvērto datu pieeju var attiecināt uz visu informāciju, kuru valsts iestāde publicē, piemēram, publiskiem reģistriem un valsts informācijas sistēmu publiskajām daļām - pētījumiem, statistiku, tabulām. Atvērtos datus iestādes publicē pēc savas iniciatīvas, kas uzskatāma par labu praksi un labas pārvaldības piemēru.
Latvijas Atvērto datu portāls ir izveidots, izmantojot atvērtā koda tehnoloģijas un CKAN atvērto datu kataloga platformu.
Par portālā publicētajiem datiem ir atbildīgi datu publicētāji. VARAM sniedz metodiska rakstura atbalstu publicētājiem, kā arī veido portāla satura daļas. Portāla tehnisko darbību nodrošina Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA).
Šobrīd portālā atvērtos datus publicē Iepirkumu uzraudzības birojs, Lauku atbalsta dienests, Valsts SIA Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, Rīgas dome, Tiesu Administrācija, LR Uzņēmumu reģistrs, Valsts augu aizsardzības dienests, Valsts SIA Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi, VARAM un VRAA.
Ministrijā norādīja, ka portālam pakāpeniski pievienosies arī citas iestādes tostarp iestādes, kas saņem Eiropas reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomas projektiem, kas atbalsta atvērto datu pieaugumu.
Centralizēti atvērto datu portāli ir visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, savukārt dati no dalībvalstu portāliem ir pieejami vienotajā Eiropas datu portālā www.europeandataportal.eu/lv, kura katalogam turpmāk pievienots arī Latvijas Atvērto datu portāls.
Portāla izveide ir daļa no ERAF līdzfinansēšanas projekta "Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma" (PIKTAPS).