LPF serviss ēdināšanu nodrošina vienā no Jelgavas privātajiem bērnudārziem. Uzņēmuma valdes locekle Ērika Medene stāsta, ka šajā jomā sākusi strādāt pirms gada. Kad radušās problēmas ar saskaņojumu Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), uzņēmēja rūpīgāk iedziļinājusies enerģētiskās vērtības un uzturvielu normās izglītības iestādēs un secinājusi, ka tās nav reāli izpildāmas. Bērnam vecumā no viena līdz diviem gadiem dienā brokastīs, pusdienās un launagā kopā jāuzņem ap 1000 kilokalorijām, bet, ēdienkartē iekļaujot noteikto obligāto produktu daudzumu, šo skaitli nevar sasniegt. Sieviete secinājusi, ka normas var izpildīt vien tad, ja tiek gatavotas krietni lielākas porcijas, nekā bērns spēj apēst. Līdzīga situācija ir arī ar bērniem līdz sešu gadu vecumam.
"Ja Latvijas bērnudārzos pagatavotā ēdiena daudzums atbilst visām prasībām, vismaz puse no šī ēdiena nonāk atkritumu spainī, tā ir liela izšķērdība. Otrs variants – netiek pagatavots tik liels ēdiena daudzums, bet notiek krāpšanās atskaišu dokumentācijā vai neizlietoto produktu zagšana," uzskata Medene.
Aptaujājot savas paziņas, kas darbojas šajā jomā, viņa secinājusi, ka arī citi šīs normas neievēro un negatavo lielākas porcijas tikai tāpēc, lai izpildītu prasības. "Apmēram ir skaidrs, kad PVD nāks, un viss tiek sagatavots pārbaudei," Dienai saka uzņēmēja.
Attiecīgie noteikumi ir spēkā vairākus gadus, tāpēc Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijā šādas problēmas ir pārsteigums, un organizācijas vadītāja Silvija Miniča uzskata, ka uzņēmējas aprēķini nav korekti. Nedrīkstot arī apgalvot, ka citas ēdināšanas firmas pārkāpj noteikumus, jo ēdināšanas normas esot izpildāmas, ja personālam ir attiecīgas zināšanas un prasmes.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 12.maija, numurā!