Iedzīvināja likumu
"Bija jānotiek traģēdijai, lai lietas sakustētos. Šoreiz – sakustētos uz labo pusi," gadu pēc Ivana nāves Dienai saka Tiesībsarga biroja bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere. To, ka sabiedrība vairāk sākusi pievērst uzmanību bez uzraudzības atstātiem bērniem, nevarot nepamanīt. "Ivans iedzīvināja likuma normu, kas Latvijā ir spēkā jau divdesmit gadu, ka katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt savu un citu bērnu drošību," turpina Grāvere. Līdz šim tā bijusi tikai uz papīra. Normas iedzīvināšanā lielākais ieguldījums, pēc Grāveres domām, esot tieši medijiem, proti, projektiem Sistēmas bērni un Svešu bērnu nav. "Tā ir katra cilvēka atbildība – rūpēties ne vien par savu, bet arī citu bērnu drošību," uzsver Tiesībsarga biroja pārstāve un piebilst, ka birojam adresētajos iesniegumos cilvēki bieži vien atsaucas uz Ivana gadījumu. Neesot gan novērota tendence, ka pēc traģēdijas pieaugtu iesniegumu skaits.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) ieskatā nepienācīga bērnu pieskatīšana un atstāšana vienatnē "dara raizes", norāda VBTAI direktores vietniece Baiba Skrabāne. Lai gan situācija pēc Ivana traģēdijas esot nedaudz uzlabojusies un sabiedrība kļuvusi aktīvāka, joprojām inspekcijā tiek saņemti daudzi trešo personu iesniegumi par bērna interesēm neatbilstošiem apstākļiem. 2016. gadā saņemti 602 ziņojumi, 2017. gadā – 592, šogad pirmajā pusgadā – 212 ziņojumi.
Skrabāne aicina sabiedrību par šādiem gadījumiem neklusēt, bet ziņot. Norādot uz iespējamām bailēm ziņot vai nevēlēšanos iejaukties ģimenes lietās, Skrabāne uzsver, ka ikvienam ir jāizvērtē riski, taču "labāk saņemt dusmas un aizskārumu no vecākiem" nekā nereaģēt, ja bērnam tiek darīts pāri vai viņš pamanīts viens un apjucis sabiedriskā vietā. "Tas ir cilvēka pienākums – reaģēt un iejaukties, ziņot atbildīgajām iestādēm." Pēdējā aptauja gan liecina, ka trešdaļa vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā. Jāatgādina arī, ka Latvijā bērnu nevar atstāt bez pieaugušo uzraudzības līdz septiņu gadu vecumam. Par šī panta neievērošanu var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 70 eiro. Ja tas noticis atkārtoti gada laikā – naudas sods ir līdz 210 eiro.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 5. jūlija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Valodnieks