Trīs soļus atpakaļ
2015. gadā VM un tā laika ministrs Guntis Belēvičs (tolaik ZZS) izveidoja ziņojumu ar priekšlikumu, kurā minēts, ka sievietei, kura pati nav kļuvusi par māti, nevajadzētu ļaut kļūt par olšūnas donori, pamatojot iniciatīvu, tika izvirzīti trīs galvenie iemesli: potenciālās neauglības rašanās, iepriekšējās dzemdības liecina, ka sievietei ir apaugļoties spējīgākas olšūnas, kā arī psiholoģiskais aspekts, ka sieviete, kurai pašai nav bērnu, nevar ar pilnvērtīgu motivāciju ziedot savu olšūnu. VM Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders norāda, ka šis aizliegums ir tieši Saeimas rosināts un formulēts, tāpat viņš Dienai apliecina, ka VM, izvērtējot pieejamos datus no pētījumiem un vadoties pēc samērīguma principa, iesniedza priekšlikumu likumu izteikt šādi: "Par dzimumšūnu donoru var būt vesela sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem un vesels vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem."
Februāra noslēgumā atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) ziņu aģentūrai LETA norādīja, ka viens no sievietes pienākumiem ir kļūt par māti, lai uzlabotu Latvijas demogrāfisko situāciju, savukārt tagad Barča savu viedokli saistībā ar šo aizliegumu sarunā ar Dienu definē kā "grūti pateikt, duāla sajūta", piebilstot, ka viena no zīmīgākajām problēmām šobrīd saistībā ar šo jautājumu ir nesakārtotā datubāze, kas aptver informāciju par dzimumšūnu donoriem.
"Ja ir iegūta pārliecība par to, ka informāciju aptverošā datubāze ir sakārtota, tad var arī iztikt bez aizlieguma, ja nav – nevaram būt droši par to, cik daudz pusbrāļu un pusmāsu pēc gadiem 20 stāsies laulībā," norāda Barča, piebilstot, ka viņai pieejamā informācija liecina, ka ir arī ļoti plašs iemeslu spektrs, kāpēc sievietes kļūst par donorēm – palīdzēt māsai vai draudzenei, kā arī, lai iegūtu finansiālo kompensāciju. Komisijas deputāts Vitālijs Orlovs (Saskaņa) uzskata, ka aizliegumam nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas tomēr ir pamatots iemesls: "Nav konkrēti izpētīts, kādas sekas var piemeklēt nedzemdējušu sievieti, kura ir bijusi olšūnu donore, taču esot aizdomas, ka tas tomēr ir slikti."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 21. jūnija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Eksperts
Pieredze
Komisārs Reksis