Freimanis aģentūrai BNS sacīja, ka pats bija prognozējis vēlētāju aktivitāti ap 67%, bet reālā aktivitāte, kas pārsniegusi 70%, uzskatāma par iespaidīgu.
"Tādi referendumi ar tik lielu simbolisku un arī reāli saturisku nozīmi ir ļoti reti. Šis jautājums ir uzrunājošs daudziem cilvēkiem," iedzīvotāju lielo aktivitāti skaidroja sociologs.
Freimanis pauda cerību, ka referendums neatstās sekas uz sabiedrības tolerances līmeni, kas, pēc viņa novērojumiem, arī pirms referenduma bijis salīdzinoši augsts.
"Cilvēku dabiskais pragmatisms ir daudz dzīvīgāks nekā kaut kādi politiķu piedāvājumi, kuru patiesībā nemaz nav," viņš sprieda.
Tomēr sociologs pieļāva, ka referendumi nākotnē var kļūt par politisku instrumentu, ko var izmantot visu veidu radikāļi abās pusēs. "Lielākā problēma ir partijai, kas gribot negribot bija ķīlnieks šajā jautājumā – "Saskaņas centram". Jau tas, ka parlamentā daļa partijas biedru balso par un daļa pret, ir zīme, ka kaut kas tur iekšēji nav kārtībā. Arī krievu kopienā ir ļoti atšķirīgi viedokļi, varētu pat teikt, ka tā ir pretēji vērsta," norādīja Freimanis.
SC līderu Nila Ušakova un Jāņa Urbanoviča rīcību saistībā ar referendumu viņš vērtēja kā kļūdu.
"Turpināt stāstīt pasaciņu, ka šis balsojums ir protests pret kaut ko ‒ tas vienkārši nav nopietni. Tā ir politiska ķēmošanās. Nedomāju, ka abi minētie kungi būs dabūjuši kādus pluspunktus ilgtermiņā. Manuprāt, tā bija kļūda," rezumēja Freimanis.