Kā informēja ekonomikas ministra Daniela Pavļuta preses sekretāre Daiga Grūbe, par izvirzītajām prasībām akcionāri tika informēti jau iepriekš, bet šonedēļ saskaņošanai nosūtītais dokuments ir "jumta" vienošanās starp AS Liepājas metalurgs esošajiem akcionāriem un Kreditoru klubu par turpmāk veicamajām darbībām uzņēmuma finanšu situācijas stabilizācijai, tostarp attiecībā uz akciju pārdošanu, saistību restrukturizāciju, uzņēmuma vadības nomaiņu u.c.
Ministru kabineta noteiktais termiņš visiem trim lielākajiem uzņēmuma akcionāriem vienošanās parakstīšanai ir 31.maijs, un pēc tam vienošanos parakstīs arī Kreditoru kluba dalībnieki. Gadījumā, ja visi trīs lielākie akcionāri līdz šodienas plkst.23.59 vienošanos neparakstīs, valdība un kreditori uzskatīs, ka akcionāri nav gatavi labticīgam Liepājas metalurga stabilizācijas scenārijam un darbojas pret uzņēmuma un kreditoru interesēm.
Šādā gadījumā tiks vērtēta katra konkrētā akcionāra atbildība uzņēmuma, to darbinieku un likuma priekšā.
Kad vienošanās būs parakstīta tiks turpināts aktīvs darbs pie tajā paredzēto pasākumu īstenošanai nepieciešamo līgumu un dokumentu izstrādes, saskaņošanas un parakstīšanas, lai Liepājas metalurgs varētu atsākt ražošanu, tiktu nodrošināta tā turpmāka darbība un tiktu saglabātas darbavietas.
Viens no Liepājas metalurga akcionāriem Kirovs Lipmans pēc EM paziņojuma medijiem norādīja: "Pašlaik izskatās, ka visām sarunām ar Prudentia Advisers nav bijusi nekāda jēga, jo šis ministrijas paziņojums liek domāt, ka jau iepriekš bijis skaidrs – nekas no līdzšinējām sarunām un centieniem vienoties, lai glābtu valsts lielāko metalurģijas uzņēmumu, netiks ņemts vērā."
Viņš norāda - ja EM savā paziņojumā runā par vainīgo meklēšanu, rodas jautājums, kāpēc valsts neko nav darījusi, lai censtos atgūt zaudētos līdzekļus sāktajā kriminālprocesā par iespējamu Liepājas metalurga vadības ilgstošu prettiesisku rīcību.
"Laikā, kad valsts amatpersonas un lielākie kreditori izvirza dažādus ultimātus, lai it kā glābtu Latvijas lielāko metalurģijas uzņēmumu, ir neizprotama valsts amatpersonu un kreditoru bezdarbība situācijā, kad ir sākts kriminālprocess par iespējamu Liepājas metalurga vadības ilgstošu prettiesisku rīcību, tai skaitā, iespējams, gūstot personīgu labumu no uzņēmuma darbības, kas ir nodarījis milzīgus zaudējumus gan pašam uzņēmumam, gan arī tā akcionāriem, tomēr nekas nav darīts, lai tiesiskā ceļā atgūtu šos līdzekļus," norāda Lipmans.
Uzņēmējs uzsver, ka, cik viņam zināms, sāktā kriminālprocesa ietvaros nedz valsts kā mazākuma akcionārs, nedz lielākie kreditori ne tikai nav atzīti par cietušajiem, bet nav pat iesnieguši nekādu rakstveida viedokli vai kaitējuma kompensācijas pieteikumu.
Viņš piebilst, ka tas kontekstā ar patlaban risināmiem aktuāliem jautājumiem lielāko kreditoru darba grupā rada pamatu šaubīties, vai valstij un lielākiem uzņēmuma kreditoriem vispār ir nodarīti kādi zaudējumi.
Kā ziņots, lai iesaistītos AS Liepājas metalurgs glābšanā, vispirms ir nepieciešams grozīt potenciālā darījuma struktūru dažos principiālos punktos, vēstulē Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), finanšu ministram Andrim Vilkam (V) un Prudentia Advisers partnerim Reinim Martinsonam norāda Liepājas metalurga akcionārs Kirovs Lipmans, apliecinot savu gatavību sadarbībai, lai panāktu uzņēmuma darbības atjaunošanu.
Vēstulē atbildīgajām personām minēts, ka Lipmans ir iepazinies ar ierobežotas pieejamības informāciju saturošo, finanšu ministra viņam adresēto vēstuli un tai pielikumā pievienoto Prudentia Advisers vēstuli.
Tomēr, lai iesaistītos uzņēmuma glābšanā, Liepājas metalurga akcionārs vēstulē informējis, ka vispirms ir nepieciešams grozīt potenciālā darījuma struktūru dažos principiālos punktos.
Jau ziņots, ka piektdien beidzas AS Liepājas metalurgs kreditoru kluba izvirzītais termiņš, kurā uzņēmuma akcionāriem jāsniedz atbilde par turpmāko rīcību.
Akcionāriem tika piedāvāts vai nu par latu pārdot uzņēmuma akcijas, vai ieguldīt katram desmit miljonus latu.
Jau ziņots, ka uzņēmuma kreditori ir nolēmuši kapitalizēt aptuveni pusi jeb vairāk nekā 60 miljonus latu no Liepājas metalurga parādsaistībām, kuru kopējais apjoms sasniedz 125 miljonus latu, tādējādi kļūstot par uzņēmuma akcionāriem.
Liepājas metalurgs 24.maijā Liepājas tiesā iesniedzis pieteikumu par tiesiskās aizsardzības procesa sākšanu.
Liepājas metalurga zaudējumi šī gada pirmajā ceturksnī bija 10,1 miljons latu pretstatā pērn pirmajā ceturksnī gūtajai 521 688 latu peļņai, liecina uzņēmuma finanšu pārskats, kas iesniegts biržā NASDAQ OMX Riga.
Liepājas metalurga konsolidētais neto apgrozījums 2013.gada 1.ceturksnī bija 78,3 miljoni latu, kas ir par 11,5 miljoniem vairāk nekā 2012.gada 1.ceturksnī, kad uzņēmuma konsolidētais apgrozījums bija 66,8 miljoni latu.
Neto apgrozījuma pieaugumu un zaudējumu apmēru pirmajā ceturksnī noteica vispārēja krīze metalurģijas nozarē gan Eiropā, gan visā pasaulē, apgrozāmo līdzekļu trūkums uzņēmumā, kā arī tas, ka Liepājas metalurgs pirmajā ceturksnī realizēja par 32 734 tonnām vairāk velmējumu, nekā šajā periodā tika saražots, teikts finanšu pārskatā.