Pirmā tipa diabēta pacientu skaits ik gadu palielinās par aptuveni 7000 un kopumā pārsniedz 100 tūkstošu. Šī saslimšana nes līdzi komplikācijas, tostarp sirds un asinsvadu slimības, smagus redzes bojājumus. Līdz šim viņu veselības aprūpei nepieciešamais valsts finansējums ir bijis nepietiekams. Un arī nākamgad to palielināt nevarēs, līdz ar to kompensējamo medikamentu saņēmēju grupas netiks paplašinātas, tāpat nevarēs ieviest vairākus nozares rosinātos pasākumus.
Acu injekcijas 50 pacientiem
Patlaban Veselības ministrijas (VM) nākamā gada budžets vēl nav zināms, tāpēc nav skaidras atbildes, kāds finansējums būs pieejams prioritārajiem pasākumiem dažādām diagnozēm, ne tikai diabētam. Aprēķināts, ka kopumā kompensējamām zālēm būtu vajadzīgi 150 miljoni eiro, taču minēto summu, visticamāk, neizdosies atrast pirms 2029. gada. Tā kā valdība ir definējusi to, ka vienīgā prioritāte ir valsts iekšējā un ārējā drošība, līdz ar to ministrija koncentrējas uz šo aspektu, piemēram, medikamentu nodrošināšanu hroniskiem pacientiem un trīs mēnešu zāļu rezervju iegādei. Kopumā VM šim mērķim pieprasījusi aptuveni 29,3 miljonus eiro, no kuriem 9,8 miljoni eiro iecerēti glikozes monitorēšanas sistēmu finansēšanai, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā sacīja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere. VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis (JV) minēja Ukrainas piemēru, kur kara apstākļos diabēta pacienti bija pirmie, kuri to izjuta vissmagāk, jo tieši insulīna medikamentu apgādes sistēmā sāka trūkt visātrāk, nerunājot par specifiskākām zālēm.
Patlaban ir atrasti līdzekļi intravitriālajām injekcijām acu tīklenes saslimšanu, kas it bieži piemeklē diabēta slimniekus, ārstēšanai – tā no nākamā gada tiks apmaksāta 50 pacientiem, no 2026. gada – vēl 50, līdz 2027. gadā šis skaits sasniegs 150.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 13. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00