Kandavas novada domes priekšsēdētāja Inga Priede (LZP) Dienai atzīst, ka pašvaldībai būs jāsamazina izdevumi, piemēram, novada infrastruktūras attīstībai, skolu remontiem, inovācijām, tehnoloģijām u. c.
Jau aizvadītajā gadā, kad valsts uz pašvaldības pleciem pārlika internātskolu uzturēšanu, Kandavai savā budžetā bija jāsameklē papildu 516 000 eiro, bet šogad – jau 530 000 eiro, jo pašvaldībai ir jānodrošina arī internāta pedagogu atalgojums.
Tāpat bija jāatsakās no ielu asfaltēšanas un citiem novada labiekārtošanas pasākumiem. Kandavas pašvaldības vadītāja uzskata, ka valdība ir nostādījusi pašvaldību neapskaužamas izvēles priekšā – tai jāizvērtē, vai atvēlēt finansējumu jumta seguma nomaiņai divām pagasta skolām vai arī nodrošināt brīvpusdienas bērniem. ''Arī citas izglītības iestādes prasa ievērojamus labiekārtošanas un remonta darbus, bet visam diemžēl nepietiek,'' piebilst Priede.
Iepriekš Kandavā brīvpusdienas tika nodrošinātas visiem 1.–9. klases skolēniem, taču tagad dome nolēmusi vairs neapmaksāt brīvpusdienas 7.–9. klases skolēniem, bet no februāra – arī 5. un 6. klases skolēniem. Lai nodrošinātu ēdināšanu visu sešu novada skolu 5. un 6. klases izglītojamajiem, papildus nepieciešams 51 000 eiro. Vairākām novada skolām ēdināšanu konkrētiem skolēniem palīdz segt projekta Pumpurs atbalsta programma.
Tā kā pašvaldības dotācija par skolēnu brīvpusdienām ir pieaugusi līdz 0,95 eiro, plānots, ka 2020. gadā skolēnu ēdināšana novada skolās izmaksās 68 000 eiro. Kopumā puse no Kandavas pašvaldības plānotā budžeta jeb 4 720 914 eiro paredzēta dažādiem ar izglītību saistītiem pasākumiem.
''Tāpēc būtu tikai normāli, ja turpmāk pirmsskolas skolotāju algas maksātu valsts, ne pašvaldības, jo arī šo pedagogu algas ir plānotas paaugstināt ar jauno mācību gadu,'' spriež I. Priede.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 27. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
nost ar pašvaldībām!
VVZ
Margarēta