Izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā nosaka, ka administratīvo sodu piemēros tikai tad, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga.
Pašvaldības administratīvajai komisijai būs plašākas iespējas piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekli par bērna izdarīto administratīvo pārkāpumu. Komisija lems par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu arī gadījumā, ja komisijai ir atsūtīta administratīvā pārkāpuma lieta administratīvā soda piemērošanai.
Mainīts lēmuma pieņemšanas noilgums, jo patlaban likums noteic, ka administratīvā komisija pieņem lēmumu izbeigt lietu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērnam, ja līdz pārkāpuma lietas izskatīšanas dienai ir pagājuši divi mēneši, skaitot no pārkāpuma izdarīšanas dienas. Turpmāk lēmuma pieņemšanas noilguma termiņš tiks skaitīts no lietas materiālu saņemšanas administratīvajā komisijā.
Tāpat pagarināts administratīvās komisijas lēmuma pārsūdzēšanas termiņš, desmit dienu termiņu aizstājot ar desmit darba dienu termiņu. Šāds termiņš ir izvēlēts pēc analoģijas ar lēmuma administratīvā pārkāpuma lietā pārsūdzēšanas termiņu.
Patlaban likumā teikts, ka gadījumā, ja bērns apzināti izvairās no lēmuma par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu izpildes, tiesnesis vai administratīvā komisija var aizstāt piemēroto audzinoša rakstura piespiedu līdzekli ar stingrāku piespiedu līdzekli. Tagad noteikts, ka gadījumā, ja administratīvā komisija ir izsmēlusi savas iespējas piemērot stingrāku audzinoša rakstura piespiedu līdzekli, tā var lūgt tiesu piemērot kādu no līdzekļiem, kas nav administratīvās komisijas kompetencē. Šādā gadījumā administratīvajai komisijai tiesā būs jāiesniedz motivēts lūgums.
Saistītos grozījumus likumā Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem parlaments ir iepriekš atbalstījis otrajā lasījumā.