Prettiesiski pieprasa IIN
2013. gada 6. martā Augstākā tiesa nosprieda, ka civillietā, kurā pacients bija vērsies ar prasību pret SIA Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, pieprasot no tās atlīdzību par veselībai nodarīto kaitējumu un par morālo kaitējumu, prasītājam kopā jāsaņem 10 000 latu liela atlīdzība. Slimnīca spriedumu arī izpildīja un pacientam izmaksāja 14 228 eiro.
Nepilnus divus gadus vēlāk šo izmaksu "pamanīja" Valsts ieņēmumu dienests (VID), pēc kura paziņojuma saņemšanas pacients precizēja savu 2013. gada ienākumu deklarāciju, tajā par morālo kaitējumu saņemtos Ls 5000 uzrādot kā ar nodokli apliekamu ienākumu un par šo summu iemaksājot budžetā aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).
Taču otrus piecus tūkstošus latu, kas bija saņemti kā atlīdzība par veselībai nodarīto kaitējumu, pacients deklarēja kā ar nodokli neapliekamu ienākumu, līdz ar to par tiem nodokli nesamaksāja. VID tomēr ar šādu risinājumu nebija apmierināts, un ar toreizējās VID ģenerāldirektores Ināras Pētersones lēmumu pacientam no saņemtās kompensācijas tika noteikts iespaidīgs uzrēķins – 1707 eiro parāds un vēl 233 eiro liela nokavējuma nauda.
Pacients ar šo VID lēmumu nebija mierā, un pēc divus gadus ilgušas tiesvedības administratīvā apgabaltiesa 2017. gada 22. martā atcēla VID ģenerāldirektores lēmumu. Tiesa atzina, ka konkrētā atlīdzinājuma aplikšana ar IIN ir nelikumīga, un īpaši uzlika VID par pienākumu atmaksāt pacientam kopumā 1867 eiro – IIN summu un samaksāto nokavējuma naudas daļu. Taču pagāja vēl gandrīz gads, līdz VID šo tiesas spriedumu patiešām izpildīja: kā rāda tiesas materiāli, tikai 2018. gada marta sākumā iestāde pacientam beidzot atmaksāja viņa samaksāto IIN summu un nokavējuma naudu.
Vēlas saņemt kompensāciju
Ar šo noslēdzās tiesāšanās pirmā daļa – pēc trim gadiem pacients beidzot bija atguvis savu naudu, ko no viņa prettiesiski un nepamatoti bija pieprasījis VID iestādes ģenerāldirektores personā. Taču, pēc ilgās tiesāšanās atgūstot pats savu naudu, pacients uzskatīja, ka viņam pienākas kompensācija par iestādes prettiesisko rīcību, un pieprasīja VID gan atmaksāt izdevumus par saņemto juridisko palīdzību, cīnoties par savas naudas atgūšanu, gan arī izmaksāt nemateriālu kompensāciju 800 eiro apmērā. Šo kompensāciju pacients vēlējās saņemt par atklāti prettiesisku VID rīcību – gan par ar nepareizi piedzītas summas palielinājuma kļūdainu aprēķinu, gan par tiesas sprieduma nepienācīgu izpildi un paziņojuma par tiesas sprieduma izpildi nenosūtīšanu.
Kā rāda tiesas materiāli, VID tam nelabvēlīgo tiesas spriedumu ilgāku laiku bija vienkārši ignorējis un tikai pēc sūdzības par tiesas sprieduma izpildi iesniegšanas tiesā atmaksājis pacienta gada ienākumu deklarācijā par 2013. gadu aprēķinātā IIN un ar to saistītās nokavējuma naudas maksājumu 1867 eiro apmērā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 24. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
solon
edvins
Aizsajūsmasaizrāvāselpa