ES valstis panākušas vienošanos par plastmasas izstrādājumu ierobežošanas direktīvu, un marta beigās vai aprīļa sākumā Eiropas Parlamentā (EP) par to paredzēts gala balsojums, Dienai stāsta VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere. Pēc tam katrai ES dalībvalstij divu gadu laikā direktīvas prasības ir jāiestrādā savas valsts normatīvajos aktos. "Mēs šobrīd vērtējam, kurš ir visatbilstošākais likums. Skaidrs, ka kopumā būs grozījumi vairākos dokumentos, lai tie savā starpā būtu salāgoti," skaidro Vesere.
Kompromisa variants
Direktīvas projekta apspriešanas procesā Latvija bija izteikusi bažas par PET pudeļu dalītās vākšanas un pārstrādes apjoma 90% apmērā sasniegšanu 2025. gadā. Vesere stāsta, ka šobrīd esot panākta vienošanās par 90% apmēra sasniegšanu 2029. gadā, bet 2025. gadā būs jāsasniedz 77%. Pēc Veseres teiktā, tas esot kompromisa variants starp visām valstīm. "Tas nav tikai Latvijas iebildumu dēļ," piebilst ministrijas pārstāve.
EP direktīva paredz, ka savākšanas mērķus var izpildīt divos veidos. Viens no tiem ir ar ražotāju atbildības sistēmas, bet otrs – ar iepakojumu depozīta sistēmas starpniecību. Ražotāju atbildības sistēma ir ražotāju dibināta un finansēta organizācija, kura ražotāju uzdevumā nodarbojas ar ražotāju atbildības principa īstenošanu. Tomēr Latvija virzās uz depozīta sistēmas ieviešanu. Saeima nepieciešamos likuma grozījumus pirmajā lasījumā pieņēma pagājušā gada rudenī, un šobrīd tiek gatavoti priekšlikumi otrajam lasījumam. Paralēli tiekot strādāts arī pie noteikumiem, kas depozītu sistēmu detalizētāk apraksta un nosaka visas prasības.
Viņa prognozē, ka visi vajadzīgie grozījumi sistēmas ieviešanai tiks pieņemti šā gada laikā. Tomēr, lai sistēma varētu sākt darboties, attiecīgajām likumu un noteikumu izmaiņām jābūt pieņemtām 12–18 mēnešus iepriekš.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 19. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!