Turības pārstāve norādīja, ka augstskolā šobrīd studē aptuveni 900 ārvalstu studenti un skolā valda uzskats, ka studentu pamatmērķis ir izglītības iegūšana, bet darba iespējas nav primārais, tādēļ Turība neredz vajadzību dubultot atļauto darba stundu skaitu.
Kive atzīmēja, ka 20 stundas attiecas tikai uz bakalaura līmeņa studentiem, savukārt maģistri var strādāt arī 40 stundas. Turklāt vasaras periodā, kad nenotiek mācības, 40 stundas nedēļā drīkst strādāt visu līmeņu studenti.
Turība Studiju attīstības un starptautiskās sadarbības prorektors Imants Bergs norādīja, ka ideja par 40 darba stundu atļaušanu tiek virzīta, lai atrisinātu darbaspēka trūkuma problēmu, taču viņš aicina to nošķirt no ārvalstu studentu nodarbinātības jautājuma. "Jauniešiem, kuri atbrauc pie mums studēt, tiek piešķirta termiņuzturēšanās atļauja vai vīza sakarā ar studijām vai studiju apmaiņu Latvijā akreditētā izglītības iestādē, tāpēc ir būtiski nepadarīt viņus par viesstrādniekiem. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde un citas valsts institūcijas jau ir paveikušas lielu darbu un izrādījušas pretimnākšanu augstskolām, izveidojot esošo regulējumu," pauda Bergs.
Pret grozījumiem asi iebilst arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektora vietnieks starptautiskajā akadēmiskajā sadarbībā un ārzemju studentu apmācībā Igors Tipāns.
Kā ziņots, Saeimas vairākums 25. aprīlī konceptuāli atbalstīja atsevišķu partijas KPV LV deputātu rosinājumu dubultot atļauto darba stundu skaitu Latvijā studējošajiem ārzemniekiem, ļaujot viņiem strādāt 40 stundas nedēļā pašlaik noteikto 20 stundu vietā.
Par grozījumiem balsoja 55 partijas Saskaņa, Zaļo un zemnieku savienības, KPV LV, partiju apvienības Attīstībai/Par! un pie frakcijām nepiederošie deputāti.
Pret balsoja 35, tajā skaitā nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK, Jaunās konservatīvās partijas, partiju apvienības Jaunā Vienotība un divi KPV LV deputāti. Balsojumā nepiedalījās divi ZZS deputāti un viens JKP deputāts.
Grozījumu iesniedzēji skaidro, ka grozījumi iesniegti, lai sakārtotu un normalizētu situāciju ar ārzemju studentu nodarbināšanu. Lielākoties, studenti strādājot daudz vairāk nekā pašlaik atļautās 20 stundas nedēļā, taču darba devējs grāmatvedībā atspoguļo tikai atļauto darba laiku, norāda parlamentārieši.
Rita
Edgars