Šis būs jau otrais valsts mēģinājums ierobežot bijušo Parex bankas īpašnieku Valērija Kargina un Viktora Krasovicka un viņu tuvinieku ienākumus no depozītnoguldījumiem bankā. Iepriekš likuma grozījumi paredzēja atpakaļejošu spēku, taču Saeima tos noraidīja. Tagad paredzēts pārejas periods, pēc kura procentu izmaksa būs ierobežota.
Šobrīd likuma grozījumi attieksies vienīgi uz Parex banku. Likuma grozījumu anotācijā atzīts, ka minētā norma skars pakārtotajās saistībās aizdoto
līdzekļu īpašniekus, kuriem līgums par pakārtotajām saistībām
ar Parex banku noslēgts pirms 2008.gada 10.novembra,
kad tika uzsākta valsts atbalsta sniegšana bankai. "Jaunā norma mainīs tiesiskās sekas tikai
attiecībā uz nākotni, bet tā ilgstošas situācijas daļa, kas notikusi
pirms 2010.gada 1.jūnija (par pakārtotajām saistībām jau aprēķinātie
un izmaksātie procenti), paliks neskarta," uzsver grozījumu autori.
Plānots, ka grozījumi novērsīs līdzšinējās
nepilnības normatīvajos aktos, kas saistītas ar valsts atbalsta
sniegšanu komercbankām. Šis tiesiskais regulējums radīts, lai nodrošinātu valsts interešu
maksimālu aizsardzību, sniedzot atbalstu finansiālās grūtībās nonākušai
bankai. Grozījumus Kredītiestāžu likumā sagatavoja Finanšu un kapitāla
tirgus komisija (FKTK) un iesniedza tālākai virzībai Finanšu ministrijā.
Intervijā žurnālam Lietišķā Diena FKTK vadītāja kritiski raudzījās uz spēkā esošo kārtību. "Šie akcionāri turpina saņemt labumu no valsts atbalsta, kas nav pieņemami ne pēc Eiropas Komisijas vadlīnijām, ne godīgās tirgus konkurences, kā arī vispārpieņemto praksi un sociālā taisnīguma no nodokļu maksātāju puses. [..] Parlamentam būtu jāatgriežas pie šī jautājuma," norādīja I. Krūmane. Viņa atklāj, ka šī jautājuma sakārtošana arī ir "viena mūsu apņemšanās starptautiskajiem donoriem".
Parlaments FKTK izstrādātos grozījumus noraidīja pērn 23. oktobrī. Tomēr jau tobrīd tika pieļauts, ka grozījumi, kas paredz ierobežot bijušo bankas īpašnieku gūtos labumus no bankas, vēlreiz tiks virzīti, bet sākotnēji valdībā.
Dienas rīcībā esošā informācija liecina, ka Valsts kontroles revīzijas ziņojumā par Parex pārņemšanu teikts, ka bijušajiem akcionāriem tiešie un netieši noguldījumi Parex bankā veido 14 miljonus katram, bet procentu maksājumos viņi vidēji mēnesī saņem 380 000 latu.