Uz 13. Saeimu kandidēja ap 150 pašvaldību deputātu, kuru skaitu precīzi grūti pateikt, jo ne visi bija norādījuši, ka strādā vietējā varā. Parlamentā ir ievēlēti 23 novadu un pilsētu deputāti, no kuriem desmit strādā Rīgas domē. Aizejošajā Saeimā bija vairāk pašvaldību vadītāju, no viņiem atkārtoti uzticību guvis bijušais Preiļu novada priekšsēdis Aldis Adamovičs (Jaunā Vienotība). Pirmo reizi parlamentā strādās Daugavpils novada vadītāja Janīna Jalinska, kuras pārstāvētajai reģionālajai partijai ir līgums ar ZZS. Viņa arī ir vienīgā no ZZS ievēlētā pašvaldību pārstāve. Tagadējie ZZS deputāti Ainārs Mežulis un Jānis Klaužs nav iekļuvuši Saeimā.
Nepieciešamo atbalstu nav saņēmis arī Juris Šulcs, Inesis Boķis (tagad ZZS) un Astrīda Harju, kuri bija ievēlēti no Vienotības. Harju Saeimā bija "mīkstais mandāts", tāpēc viņa varēs atjaunot deputātes pilnvaras Apes novada domē. Saskaņas frakcijā būs trīs pašvaldību deputāti, KPV LV – pieci, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) – astoņi, no kuriem septiņi pārnāks no Rīgas domes, Attīstībai/Par! – trīs, Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) – divi, ZZS – viens, Jaunās Vienotības (JV) – viens.
Reformu taisītāji zaudē
Taču ZZS joprojām ir liela ietekme Latvijas Pašvaldību savienībā, kuru vada Latvijas Zemnieku savienības (LZS) valdes loceklis Gints Kaminskis, no LZS ir arī LPS vietnieks Jelgavas mērs Andris Rāviņš. ZZS un tās sadarbības partneriem no Liepājas un Ventspils ir ietekme arī Lielo pilsētu asociācijā, kuras izpilddirektors Viktors Valainis no ZZS ir ievēlēts Saeimā. LPS varētu būt šķērslis potenciālo jaunās koalīcijas veidotāju cerībām, jo tā ir valdības sadarbības partnere, ar ko tiek saskaņots ne tikai valsts budžeta projekts, kuram jāpievieno Ministru kabineta un LPS vienošanās un domstarpību protokols. LPS piekrišana ir vajadzīga arī likumprojektiem, kas skar pašvaldības.
LPS priekšsēdis Kaminskis Dienai apgalvoja, ka viņa vadītajā organizācijā, kurā ir vietējie līderi arī no citām partijām, nekas nemainīšoties. "Par pašvaldību reformu pirms vēlēšanām tik daudz tika sarunāts. Mēs neesam pret reformu, bet mēs argumentēti paudīsim savu nostāju tāpat kā līdz šim, ievērojot iedzīvotāju intereses."
No Dienas aptaujātajiem politiķiem Saskaņas frakcijas vadītājam Jānim Urbanovičam bija visskarbākais vērtējums: "LPS ir lobistu apvienība, bet tagad tai būs jānonāk pie vērtībām. Pārējām pašvaldībām bija rūgtums, ka Liepājai, Ventspilij un Jelgavai saimnieciskajos jautājumos bija monopols. Latvijas Pašvaldību savienībai ir uzlikts Kārļa Šadurska atstātais mantojums [izglītības reforma], bet pašvaldības vairs nevarēs iet pie tētiņa Kučinska lūgt palīdzību."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 12. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Otkats Baigais
iekodušies pīrāgā pamatīgi
TrollisJT