Apstiprinātais budžets nozīmē, ka pretēji likumam no nākamā gada mediķu algas pieaugs par 10% un solītos 20% saņems vien ārsti rezidenti. Vienlaikus ar opozīcijas līdzdalību tika apstiprināts Nacionālās apvienības Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) priekšlikums iesaldēt 13. Saeimas deputātu algas līdz tās pilnvaru termiņa beigām. Opozīcijas deputāti gan to nosauca par koalīcijas netīrās "sirdsapziņas attīrīšanas" lēmumu, kas nekādi neuzlabos mediķu situāciju.
Līdz opozīcijas iziešanai debates bija ļoti garas un asas. To gaitā visbiežāk dzirdamās frāzes bija Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) lūgumi: lūdzu, runājiet par priekšlikumu un nesarunājieties ar zāli. 90% gadījumu tie bija veltīti pie frakcijām nepiederošajam Saeimas deputātam Aldim Gobzemam, kurš pamanījās arī sarīkot septiņu minūšu "klusuma brīdi uzmestajiem mediķiem".
Visbiežāk debatēs uzstājās deputāti Viktors Valainis (ZZS), Dana Reizniece-Ozola (ZZS), pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko, Vjačeslavs Dombrovskis (Saskaņa) un Gobzems. Visasākās un ilgākās debates izraisījās par bezdarbnieku pabalsta samazināšanu, azartspēļu nodevām, brīvpusdienu nodrošināšanu, pensiju pasta piegādēm, pabalstu atsaisti no minimālās algas, dabas resursu nodokli. Opozīcijas galvenie pārmetumi faktiski jebkura likumprojekta izskatīšanā bija valdības nekompetence, sociāla bezatbildība un sociālās nevienlīdzības veicināšana, pašvaldību interešu ignorēšana, kā arī mediķiem doto solījumu nepildīšana.
Palielina partiju finansējumu
Kā pirmos pēc opozīcijas iziešanas Saeima apstiprināja grozījumus Politisko partiju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu tām, un tas nākamā gada budžetā prasīs četrus miljonus eiro. Vienlaikus tiek noteikti daudz stingrāki privātpersonu ziedojumu ierobežojumi. Pret likumprojektu balsoja divi partijas KPV LV deputāti – Kaspars Ģirģens un Ieva Krapāne, kā arī pie frakcijām nepiederošā deputāte Inguna Rībena. Balsojumā atturējās KPV LV frakcijas deputāts Ivars Puga, savukārt šīs partijas frakcijas vadītāja vietnieks Ēriks Pucens balsojumā nepiedalījās. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka pieņemtie grozījumi stiprinās demokrātiju, mazinās naudas lomu un turīgu personu ietekmi politikā.
Savukārt sabiedrība par atklātību Delna norādījusi, ka ir nedemokrātiska nu jau likumā noteiktā norma, ka Saeimā iekļuvušajām partijām papildus pienākas ikgadējs finansējums 100 000 eiro apmērā. Delna uzskata, ka demokrātiskā procesa uzlabošanai un konkurences nodrošināšanai šāds finansējums jāpiešķir arī partijām, kas pārsniegušas 2%.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 15. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
solon
Populistisks un negodīgs
Ass