Pirms vairākiem gadsimtiem negribētos zīdaiņus mātes slepus atstāja pie klosteriem, baznīcām, taču pēdējo desmit gadu laikā virknē valstu, to skaitā Vācijā, Čehijā, Ungārijā, Itālijā, Japānā, slimnīcās ierīkoti šādi Baby Box. BKUS vadītājs Dzintars Mozgis saka — ļoti gribas cerēt, ka Baby Box paliks tukšs, jo mātes neizšķirsies bērnus pamest, tomēr, "ja māte tā rīkojas, tad labāk, lai bērns paliek dzīvs un vesels, nevis nomirst mēslainē". Tiesa, ja bērns būs atstāts Baby Box, māti nevarēs saukt pie kriminālatbildības, kā tas notiktu, ja viņa mazuli bezpalīdzīgā stāvoklī pamestu uz ielas. Bērns kā atradenis arī ātri būs adoptējams.
Statistika, cik bieži Latvijā ir gadījumi, kad atkritumos, liftos, kāpņutelpās atrasti dzīvi jaundzimušie, no kuriem vecāki vēlējušies atbrīvoties, nav. Slimnīcas un policija lēš — ne vairāk kā viens gadā. Nedzīvus jaundzimušos atrod biežāk, pat viens miris bērns reizi pusgadā, liecina Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes dati.
Rīgas Dzemdību namā šāgada septiņos mēnešos mātes no jaundzimušajiem atteikušās septiņpadsmit reizes. Jūlijā vien septiņas mātes parakstījušas atteikšanos no bērna. Viena pamestā bērna māte, kura bija iestājusies Dzemdību namā bez dokumentiem, pēc dzemdībām mazuli atstājusi aizbēgot. "Protams, šie skaitļi ir satraucoši. Šodien mums arī viena mamma vēl domā. Lielākā daļa saka — materiālu apsvērumu dēļ. Ir arī, protams, neprecētas jaunas meitenes, kuras slēpj bērna piedzimšanu no mammām," Dienai trešdien stāstīja Ilze Lietuviete, Rīgas Dzemdību nama vadītāja.
(žurnālistes Lauras Dzērves rakstus "Siltā gultiņā, nevis atkritumos" un "Mēnesī septiņas atteikšanās no bērniem" lasiet šodien laikrakstā "Diena"!)