Ja konkrētie Kredītiestāžu likuma un Pārejas noteikumu grozījumi tiks pieņemti un attiecināti uz AS "Parex banku" un tās bijušajiem akcionāriem, šādas valsts vienpusējās atkāpšanās dēļ būs pietiekams pamats
ieteikt bijušajiem akcionāriem prasīt visa Ieguldījuma līgums atzīšanu
par spēkā neesošu un sākotnējā stāvokļa atjaunošanu, proti, ka
V.Kargina un V.Krasovicka kungi atgūst pirms gada valstij pārdotās
akcijas, secinājis advokāts. Tāpat būs pietiekams pamats prasīt no valsts zaudējumu
atlīdzību, paziņo U.Grūpe.
Ja tos pieņems, šie grozījumus vērtēs kā valsts veiktus vienpusējus grozījumus 2008.gada 10.novembrī parakstītajā Ieguldījuma līgumā par AS "Parex banka" pārņemšanu.
"Viena no šā Ieguldījuma līguma pusēm ir valsts, un ar minētajiem grozījumiem likumā attiecībā pret AS "Parex
banka" bijušajiem akcionāriem, valsts, tiesa, diezgan neparastā,
parastajai līgumu praksei netipiskā ceļā, taču faktiski tomēr groza šo
līgumu, cenšoties panākt jau citādas juridiskās sekas nekā bija
paredzētas pašā līgumā. Juridiski tas nepārprotami traktējams kā valsts
vienpusēja atkāpšanās no Ieguldījuma līguma," uzskata U. Grūbe.
Ja lieta nonāks tiesā, jo īpaši jau starptautiskā tiesā, tur visas valsts institūcijas šā jautājuma kontekstā, visticamāk, aptversies ar vienu apzīmējumu "Latvijas valsts", jo īpaši, ņemot vērā, ka attiecīgo Kredītiestāžu likuma un Pārejas noteikumu grozījumu autors un iniciators ir Finanšu ministrs, kas ir parakstījis arī pašu Ieguldījuma līgumu, skaidro U. Grūbe.
Jau vēstīts, ka finanšu ministra Einara Repšes iesniegtie grozījumi Saeimā paredz, ka valsts atbalstu saņēmušām bankām laika posmā no lēmuma pieņemšanas par valsts atbalsta piešķiršanu līdz atbalsta sniegšanas izbeigšanas dienai ir aizliegts izmaksāt saskaņā ar pakārtotajām saistībām aizdotos līdzekļus, kā arī aprēķināt, uzkrāt un izmaksāt par tām procentus un cita veida atlīdzību. Grozījumus paredzēts attiecināt arī uz Parex banku.
Dienas rīcībā esošā informācija liecina, ka Valsts kontroles revīzijas ziņojumā par Parex pārņemšanu teikts, ka bijušajiem akcionāriem tiešie un netieši noguldījumi Parex bankā veido 14 miljonus katram, bet procentu maksājumos viņi vidēji mēnesī saņem 380 000 latu. Laikrakstam Dienas Bizness gan
bijušie akcionāri noliedz, ka viņi ik mēnesi no depozītiem saņemot virs
300 tūkstošiem latu, bet atklāt īsto summu nevarot, jo tā ir
konfidenciāla informācija.