Aizdomas par to, ka Aizkrauklē notikusi inficēšanās ar leģionāru slimību, radās 24.februārī. 28.februārī epidemiologi paņēma ūdens paraugus. Analīžu rezultāti, kas apstiprināja, ka ūdenī ir slimību izraisošā baktērija, kļuva zināmi 8.martā. Dienu vēlāk SPKC sagatavoja oficiālu vēstuli, lai pašvaldības iestādes informētu par analīžu rezultātiem. Pa pastu nosūtītā vēstule Aizkraukli sasniedza pirmdien, 13.martā.
Tātad no dienas, kad tika celta trauksme par potenciāli nāvējošās infekcijas izplatīšanos, līdz dienai, kad pašvaldība tam saņēma oficiālu apstiprinājumu, bija pagājušas 17 dienas jeb pusmēnesis.
SPKC skaidro, ka par analīžu rezultātiem saslimušā bērna radiniece un nama apsaimniekotājs 9.martā ticis informēts telefoniski. Tomēr spēkā esošā kārtība paredz, ka oficiālu informāciju centrs pašvaldības iestādēm sniedz rakstiski, tikai nosūtot vēstuli pa pastu. Tā norāda SPKC Infekciju slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas vadītāja Anita Brila.
"Mums ir kārtība, ir rīcības algoritms. Tie, kas ir atbildīgi par šo situāciju, tiem arī jāveic visi pasākumi," norādīja Brila. "Tagad viņi var pieņemt lēmumu pārbaudīt ūdens paraugus visā Aizkraukles ūdens apgādes sistēmā un kopā ar siltuma un ūdens piegādātāju pieņemt lēmumu varbūt dezinficēt un skalot visu sistēmu," komentēja SPKC pārstāve.
Atspēkojot pārmetumus par kavēšanos sniegt oficiālu informāciju, centrs vienlaikus par nepamatotu uzskata arī kritiku, ka vēstules saturs ir saprotams vien laborantiem un nespeciālists to nevar saprast.
"Nu, tā ir droši vien viņu problēma, ja viņš nevar saprast. Tur viss ir skaidrs. Tur viss ir absolūti skaidrs," sprieda Brila.
Savukārt veselības ministre Čakša ir neapmierināta ar to, kā SPKC ir nodrošinājis saziņu ar Aizkraukles pašvaldību. Ja ir potenciāli draudi cilvēku veselībai, informācija ir jāsniedz operatīvāk, uzskata ministre. Tāpēc saziņas kārtība tiks mainīta.
"Ir medicīnā tas, ko mēs saucam par kritisko gadījumu paziņošanu. Tas ir arī pacientiem, un līdzīgi arī šajā situācijā - ja mēs zinām, ka rezultāts dod ietekmi uz cilvēku veselību, tam ir jātiek paziņotam ātrākā veidā," uzskata ministre. Viņa notikušo otrdien pārrunājusi ar SPKC vadītāju, jo uzskata, ka no šī gadījuma ir jāmācās, lai turpmāk nekas tāds neatkārtotos.
Aizkraukles novada dome savukārt ir sašutusi par saziņu ar SPKC - telefonsarunā centrs apstiprinājis aizdomas par slimību, taču nekādas norādes, kā rīkoties tālāk, nav sniegtas. Tā vietā paziņots, ka informācija tiks nosūtīta ar Latvijas pasta starpniecību.
"Piektdien šī sagatavotā vēstule tika parakstītai tikai, un piektdien viņa tika izsūtīta (..), priekšā ir sestdiena, svētdiena. Sabiedrība jau ir stipri sakaitēta un satraukusies. Mūsdienās, kad ir elektroniskais paraksts un e-pasts, un tamlīdzīgi, to varēja daudz operatīvāk darīt," komentēja Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums.
Informācija par analīžu rezultātiem saņemta tikai pirmdien. Nolemts ūdens temperatūru visā Aizkrauklē paaugstināt līdz 60 grādiem, turklāt mājā, kur konstatēta infekcija, turpmākajās dienās nakts laikā ūdeni uzkarsēt līdz pat 70 grādiem, kad baktērija izmirst trīs minūšu laikā. Šādas metodes noskaidrotas, informāciju meklējot internetā. Taču arī analīžu rezultāti pašvaldībai un apsaimniekotājam īpašu skaidrību, kā rīkoties, neesot ieviesuši.
"Tie ir tādi sausi cipari. Kaut kāds baktēriju skaits uz litru ūdens, un arī uz šo brīdi mums nav ne mazākās nojausmas par to, vai tas ir bīstams skaits vai pieļaujams," atzīst Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Einārs Zēbergs.
Tikmēr saslimušā mazuļa vectēvs stāsta, ka situācija pamazām stabilizējas, tomēr ģimene ir sašutusi, kā nelaime varēja notikt.
"Zēbergs saka, ka viss ir izpildīts un nevienu nevar vainot, bet, ja viss ir izpildīts, tad kāpēc ir saslimis bērns? Tātad nav izpildīts viss, kaut kur ir kaut kas nogājis greizi tai ķēdītē, un tur varēja saslimt puse Aizkraukles. Tas ir genocīds pret Aizkraukles iedzīvotājiem!" saka saslimušā bērna vectēvs Valdis.
Bīstamā baktērija sastopama ūdenī, un, baktēriju ieelpojot, piemēram, ūdens tvaiku vai sīku pilienu veidā, tā nokļūst plaušās un pāraug bīstamā slimībā, kuras simptomi atgādina gripu. Cilvēkiem nav pilnīgas informācijas, kā var inficēties ar bīstamo slimību, un, par spīti skaidrojumiem, viņi uzskata, ka ūdeni nedrīkst arī dzert.
"Mēs tagad vārām ūdeni. Uzvārām, atdzesējam un tad tikai dzeram," stāsta mājsaimniece Svetlana. Vaicāta, vai zina, kā var inficēties, viņa atbild, ka ir lasījusi: "No tām daļiņām kaut kādām. Ne tikai dzerot, bet arī no tiem tvaikiem."
Arī kokzāģētavas operators Dainis uzskata, ka ūdeni dzert nedrīkstot, un vajagot mazāk elpot tvaikus.
"Dzeram tikai vai nu veikala ūdeni, vai vārām un dzesējam, savādāk nekā. Un dušā arī pirms tam ilgi notecinām, lai var normāli ieiet dušā," norāda jaunā māmiņa Arta.
Tikmēr zīdainīša vecvecāki gaida viņu atgriežamies mājās. Ārsti jau brīdinājuši, ka pēc izveseļošanās bērnam būs jāveic arī plaušu operācija.