Vilciena atklāšanā klātesošos uzrunāja Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja starptautiskās programmas vadītāja Leonarda Ķestere, VAS Latvijas dzelzceļš prezidents Edvīns Bērziņš, Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Normunds Zaviļeiskis un Cēsu novada domes deputāte, domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova.
Atklāšanas notikumu vadīja aktieris Juris Kalniņš, Cēsu kauju dalībnieku atmiņu stāstus lasīja aktieris Mārtiņš Meiers, bet par muzikālo noformējumu rūpējās komponists Jēkabs Nīmanis un Jakob Noiman Festival Band. Tāpat ikviens interesents bija aicināts iesaistīties interaktīvā spēlē un piedalīties ekskursijās vēsturnieka Kārļa Sila vadībā.
Bruņuvilciens Brīvība, veidots kā daļa no Igaunijas simtgades svinību programmas, kopš 2019. gada janvāra dažādās Igaunijas pilsētās piesaistījis milzīgu interesi.
"Savulaik igauņu bruņuvilcieni radās veiksmīgas sagadīšanās rezultātā, taču to ieguldījums gan Igaunijas, gan Latvijas Neatkarības karu gaitā bija ārkārtīgi būtisks. Bez šo vilcienu klātbūtnes kara iznākums varēja izvērsties citāds," stāsta Igaunijas Kara muzeja direktors Helars Lills.
"Gadsimtu atpakaļ darbojās seši plata gabarīta sliežu un pieci šaursliežu dzelzceļa bruņuvilcieni. Mūsu muzeja vilciens nav minēto bruņuvilcienu kopija, bet gan vispārējs risinājums, kas iepazīstina ar Neatkarības karu un vēsturiskajiem bruņuvilcieniem. Šogad tas ceļo pa Eiropu, un esmu gandarīts, ka tas beidzot sasniegs arī Latviju un Cēsis, lai pieminētu vienu no būtiskākajiem notikumiem Neatkarības karu ietvaros - Võnnu jeb Cēsu kauju."
Bruņuvilciena viesošanās Latvijā ir Igaunijas Republikas Valsts kancelejas, Igaunijas valsts simtgades biroja un Igaunijas Kara muzeja dāvana Latvijas simtgades svētkos.
?
VVZ