To trešdien speciāli sasauktā preses konferencē pastāstīja Valsts policijas (VP) Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 4.nodaļas priekšnieks Aleksandrs Buko, kurš specializējies kibernoziegumu apkarošanā un intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībā.
Kā informēja Buko, pagājušā gada beigās trīs jaunieši izveidoja viltus draugiem.lv mājaslapu. Izmantojot to, tika iegūti vairāk nekā 200 personu draugiem.lv autentifikācijas dati - lietotājvārdi un paroles. Šos datus noziedznieki izmantoja, lai iekļūtu personu virtuālajos profilos un izsūtītu šķietami uzticamus paziņojumus citiem portāla lietotājiem par pieteikumu darbam.
Nolūkā iegūt personu pieejas datus internetbankas kontiem tika izveidotas arī trīs mājaslapas, kas vizuāli līdzinājās Latvijas kredītiestāžu mājaslapām - Citadeles, Swedbank un SEB bankas. Atsaucoties uz maldinošu aicinājumu, vairāk nekā 1300 personu sniedza par sevi visu informāciju, kas nepieciešama, lai piekļūtu viņu kontiem, tostarp visus internetbankas kodu kartes numurus. Noziedznieki šos datus izmantoja, lai upuru vārdā noformētu ātros kredītus un pārskaitītu naudu līdzdalībniekiem.
Kā pastāstīja Buko, patlaban policija apzinājusi 27 cietušos, bet radīto zaudējumu apmērs sasniedzis 8000 latu. Aizdomās turētie ir viens 1989.gadā un divi 1990.gadā dzimuši jaunieši, kuri nav agrāk sodīti. Viņiem arī neesot izglītības informācijas tehnoloģiju jomā. Datorprasmes jaunieši apguvuši pašmācību ceļā, un viens no viņiem bija trijotnes "smadzenes". Buko piebilda, ka policija, izmeklējot šo kriminālprocesu, veikusi arī kratīšanas.
Policija piekrīt, ka cietušie nav rīkojušies saprātīgi, sniedzot tādā apjomā savus datus, taču, kā uzsvēra Buko, šie cilvēki acīmredzot bija darba meklētāji, kuri meklēja visādas iespējas un rezultātā reaģēja uz šādu gadījumu. "Noziedznieki patlaban ir tendēti vērsties pret šādām personām un masveidā veic uzbrukumus, cerot, ka vismaz no miljona atsauksies tūkstotis," viņš piebilda.
Policija arī šobrīd veic izpēti, kā cilvēki iekļuva viltotajā draugiem.lv mājaslapā. "Noskaidrots, ka sākotnēji masveidā tika izsūtīts tā saucamais spams, kā rezultātā cilvēki vispirms reaģēja uz to, taču šis jautājums atrodas izpētes procesā. Pats resurss (īstā draugiem.lv mājaslapa) nebija uzlauzts, un nav informācijas, ka tas varētu būt apdraudēts," norādīja Buko.
Par datu nelikumīgu izmantošanu var draudēt brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem.
Kā ziņots, otrdien VP pavēstīja, ka nesen aizturējusi grupējumu, kas, uzdarbojoties vienā no Latvijā populārākajiem sociālajiem tīkliem, veicis noziedzīgas darbības nolūkā izkrāpt ātros kredītus. Lai sīkāk informētu par šo gadījumu, kā arī sniegtu informāciju par citām noziedzības tendencēm interneta vidē, šodien policijā tika sasaukta preses konference.
2012.gadā valstī tika reģistrēti 857 kibernoziegumi, 656 no tiem ir saistīti ar nelikumīgām darbībām ar svešu maksājuma līdzekļu datiem.
(papildināta visa ziņa)