Laika ziņas
Šodien
Migla
Trešdiena, 28. februāris
Skaidrīte, Justs, Skaidra

FOTO: VID muitas amatpersonas liedz pārvietot pāri robežai nedeklarētu skaidru naudu vairāk nekā 195 000 eiro apmērā

Veicot kontroles pasākumus uz Latvijas – Krievijas robežas, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa divus pārkāpumus saistībā ar skaidras naudas pārvietošanu. Vienā gadījumā robežas šķērsotājs nedeklarējot ieveda skaidru naudu vairāk nekā 50 400 eiro apmērā, otrā gadījumā personas mēģināja izvest no Eiropas Savienības (ES) 144 610 eiro.

2022. gada 19. novembrī Grebņevas muitas kontroles punktā (MKP) no Krievijas puses iebrauca mikroautobuss. Uzsākot kontroli, muitas amatpersonas jautāja transportlīdzekļa vadītājam un pasažieriem, vai tie pārvieto deklarējamas preces vai naudas līdzekļus. Viena no personām, Moldovas Republikas pilsonis, atbildēja, ka pārvieto piecus tūkstošus eiro un divdesmit piecus tūkstošus Krievijas rubļu. Muitas amatpersonas veica transportlīdzekļa un pasažieru personīgo mantu kontroli un tās laikā personas rokassomā konstatēja papildus 45 000 eiro. Līdz ar to faktiski persona nedeklarējot pārvietoja pāri ES ārējai robežai skaidru naudu 50 408 eiro apmērā.

2022. gada 17. novembrī kāda persona ar Vācijā reģistrētu transportlīdzekli caur Grebņevas MKP vēlējās šķērsot robežu, lai dotos uz Krieviju. Pamatojoties uz muitas risku informāciju par to, ka personas dienu iepriekš ar šo transportlīdzekli mēģināja šķērsot robežu caur Terehovas MKP, pārvietojot gandrīz deviņus tūkstošus eiro skaidrā naudā, bet robežas šķērsošana tika liegta saskaņā ar ES tiesību aktos noteikto, tika veikta transportlīdzekļa kontrole, pieaicinot muitas kinologu ar skaidras naudas meklēšanā apmācītu suni.

Pārbaudes laikā muitas kinologam radās aizdomas, ka personu pārvietotā naudas summa ir lielāka, nekā tās saka, atbildot uz muitas amatpersonas jautājumiem, tāpēc tika pieņemts lēmums novirzīt transportlīdzekli padziļinātās muitas kontroles veikšanai. Kad pirms padziļinātās muitas kontroles muitas kinologs personām vēlreiz uzdeva jautājumu, cik lielu skaidras naudas summu tās pārvieto, pasažiere, Krievijas Federācijas pilsone, atzinās, ka pie viņas esot skaidra nauda – apmēram 140 000 eiro – un uzrādīja visu naudu. Veicot naudas skaitīšanu, konstatēts, ka faktiski personas pārvieto 144 610 eiro.

Saskatot noziedzīga nodarījuma pazīmes, abos gadījumos lietas materiāli tika nodoti VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldei. VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē tika uzsākti kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 195.2 panta 2.1 daļas par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts ārējo robežu, ieved Latvijas Republikā vai izved no tās, nedeklarēšanu.

VID atgādina!

Šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu (gan iebraucot, gan izbraucot) vietās, kur tā ir arī ES ārējā robeža, jebkurai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro vai vairāk. Fiziskajai personai rakstveidā jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapa, tajā sniegto ziņu patiesumu apliecinot ar parakstu un, šķērsojot valsts ārējo robežu, tā jāiesniedz muitas amatpersonai.

Par normatīvajos aktos noteiktā skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts robežu, ieved Latvijas Republikā vai izved no tās, deklarēšanas pienākuma neizpildīšanu piemēro naudas sodu divdesmit procentu apmērā no summas, kuru ir pienākums deklarēt.

Vairāk informācijas par skaidras naudas deklarēšanu – VID tīmekļvietnes sadaļā “Ceļošana” – “Skaidra nauda”.

Papildus VID vērš uzmanību uz to, ka atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām pret Krieviju[1] un Baltkrieviju[2] ir aizliegts izvest uz minētajām valstīm jebkurā ES dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda ir nepieciešama uz Krieviju vai Baltkrieviju ceļojošu fizisku personu vai kopā ar šīm personām ceļojošu viņu tuvāko ģimenes locekļu personīgai lietošanai.

Līdz ar to personām ir atļauts izvest uz Krieviju un Baltkrieviju skaidru naudu, kas paredzēta tikai personīgajam patēriņam ceļojuma vajadzību nodrošināšanai samērīgā apjomā. Izmantošanai komerciālos nolūkos vai nodošanai citām personām ES dalībvalstu oficiālo valūtu banknotes izvest ir aizliegts.

 

[1] Padomes 2014. gada 31. jūlija Regula (ES) Nr. 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā, 5.i pants.

[2] Padomes 2006. gada 18. maija Regula (EK) Nr. 765/2006 par ierobežojošiem pasākumiem, ņemot vērā situāciju Baltkrievijā un Baltkrievijas iesaistīšanos Krievijas agresijā pret Ukrainu, 1.za pants.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas