3D printeris rāda brīnumus
Dienas starta dalībnieks jaunais uzņēmējs Kristiāns Līcis stāsta, ka 3D printeris Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes biznesa inkubatorā parādījies pavasarī. Pirkts par 2000 dolāriem, tas ļauj inkubatorā mītošajiem uzņēmumiem realizēt dzīvē savu produktu prototipus. Kilograms printerī barojamās plastmasas stieples maksā vien pārdesmit dolāru, tādējādi prototipu drukāšana sanāk visai lēta.
«Tiesa gan - nekāda masveida ražošana šeit nesanāks. Iekārta nav paredzēta industriāliem mērķiem. Mums bija jādrukā gaismas balonu elektronikas korpusiņi grupas Instrumenti koncertam, ņēmāmies dienām un naktīm. Ir jāsēž visu laiku klāt, jo citreiz karstais plastmasas diegs, no kā tiek kopā sakausēta printējamā detaļa, ieķeras, un tad sanāk brāķis, visa partija, kas ir uz pamatnes, pagalam,» stāsta inovāciju biroja Greynut virzītājs.
Pirmie klienti - mūziķi
Ar mūziķiem no grupas Instrumenti Kristiāns Līcis satikās pavisam nejauši - viņš bija aizgājis prezentēt savu ideju par spīdošajiem gaisa baloniem uz Palladium koncertzāli. «Tas bija pāris dienu pirms viņu koncerta. Instrumentu puišiem ideja iepatikās, un viņi pasūtīja simts balonu. Mums tos nācās uztaisīt trijās dienās, korpusiņus drukājām dienu un nakti. Beigās viss sanāca ļoti labi, baloni bija uzpildīti ar hēlija un gaisa maisījumu un lēnām nolaidās zālē virs skatītāju galvām,» atceras uzņēmējs. Nekāds lielais bizness gan neesot sanācis, jo baloni tika pārdoti par pašizmaksu. «Mēs to uztvērām kā promociju, kā reklāmas pasākumu cerībā, ka ideja iepatiksies arī Palladium saimniekiem un tiks ieteikta citiem mūziķiem.»
Baloni Neatkarības dienai
Cits balonu pasūtījums pienācis no ASV. Kristiāns stāsta - kāds jaunietis pasūtījis balonu partiju tirgošanai ASV Neatkarības dienas svētkos. «Viņš jau iepriekš interesējās par mūsu veloatslēgu, un, kad mēs realizējām krāsaino balonu projektu, uzrakstīju viņam e-pastu. Redzēsim, kā viņam veiksies. Patiesības mirklis acīmredzot būs 5. jūlijā.»
Par godu šim notikumam Kristiānam beidzot nācās nodibināt uzņēmumu - lai varētu no Amerikas saņemt naudu par pārdotajiem baloniem, tagad SIA Greynut ir kļuvis oficiāls. Nauda gan vēl pagaidām stāv Paypal kontā un nav izņemta, tomēr ir jau radusies vajadzība balonos esošās elektronikas ražošanu sākt sistematizēt. «Pasūtījām gatavas iespiedplates, lai paātrinātu ražošanas procesu. Centīsimies koncentrēties vairāk uz lielajiem baloniem, jo konkurenti Ķīnā tādus nepiedāvā. Lai šādu balonu uzbūvētu, jāatrisina virkne problēmu,» atzīst Kristiāns, uzskaitot, ka jāizdomā, kā balonu ātri un efektīvi piepumpēt, kā vienmērīgi izgaismot, tomēr lielākā problēma esot baterijas ietilpība, jo lielam balonam nepieciešamas krietni jaudīgākas diodes. «Patlaban mums ir divu veidu baloni - vieniem enerģijas avots ir akumulators, savukārt lielākajiem strāva tiek padota ar vadu. Vads arī balonu notur vietā un neļauj tam aizlidot projām,» Kristiāns skaidro. Viņa un komandas biedru izstrādātajiem baloniem ir izveidota īpaša interneta lapa 99ledballoons.com.
Kaķu pele gaida savu kārtu
Tikmēr Greynut sākotnējais projekts Velosargs stāv izjaukts plauktā, un pašlaik nav zināms, vai tas tiks attīstīts tālāk. Savu kārtu toties gaida Kristiāna nākamā ideja - kaķu rotaļlieta MeMouse.
Vibrējošā, grabošā un ar lampiņu aprīkotā pelīte beidzot ir nonākusi gala prototipa stadijā, un kuru katru brīdi tiks palaista interneta lapa un līdzekļu vākšanas kampaņa indiegogo.com jauno uzņēmēju portālā. «Mana pieredze rāda, ka visbiežāk cilvēki šajā portālā līdzekļus savāc ne pārāk dārgām, toties fanīgām idejām. Tad nu arī uzbūvējām šo peli, kas nav dārga, labi izskatās un šausmīgi patīk kaķiem. Tā reaģē uz vibrāciju un nodreb, turklāt ir vairākas vibrācijas sekvences - pele nedreb katru reizi vienādi. Tā vibrē, kad kaķis ar to spēlējas, gan arī kad vienkārši paiet garām.»