Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ir sajūta – mans darbs!

''Man nebija pieredzes ar IT, taču apkārt bija programmētāji – vīrs, brālis. Tas viss bija tuvu, un es to redzēju, dzirdēju, laikam pamazām uzsūcu,'' spriež Natālija Trembača, kura pati pēc izglītības ir inženiertehnisks cilvēks un iepriekš strādājusi ar dažādiem ražošanas procesiem saistītus darbus. Pirms sešiem gadiem viņai piedzima dēls, un pēc bērna kopšanas atvaļinājuma beigām viņa saprata, ka vēlas pamēģināt ko jaunu. ''Domāju, ka pārvērtības, ko piedzīvoju, kļūstot par māti, palīdzēja man vieglāk pielāgoties jaunajai realitātei un apgūt jaunu profesiju,'' Natālija saka. Nu jau četrus gadus viņa ir SAP konsultante IT kompānijā Accenture.


Mehāniķe un inženiere

Jau pēc 9. klases Natālija mēģināja uzsākt programmēšanas apguvi Rīgas Valsts tehnikumā, taču iestājās sekretāru izglītības programmā. ''Šī mācību pieredze man palīdzēja kļūt patstāvīgākai. Tādā vecumā tu gaidi, ka tevi kā skolā ņems aiz rokas un vedīs, bet šeit bija neatkarīga dzīve, tu pats atbildi par saviem darbiem, ir sesijas kā universitātē,'' vērtē Natālija. 

Pēc tehnikuma viņa vēlējās studēt. Tā kā vidusskolas klasēs Natālija nebija mācījusies ķīmiju, oftalmoloģijas studijas Latvijas Universitātē, kas pievilka visvairāk, nebija iespējamas, toties meitene tika uzņemta Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), kur sāka studēt automatizāciju. Tiesa, pēc pāris gadiem programma tika slēgta, un Natālija pārgāja uz programmu Mehānika un mehāniskā inženierija, kurā ieguva bakalaura grādu. ''Biju mehāniķe, projektējām reduktorus… Lai gan bija daži pārāk tehniski priekšmeti, bija interesanti. Man tieši universitātē iepatikās mācīties. Ar laiku saproti, ka mācības ir vērtība. Jo vairāk maksimāli uzņemsi tās zināšanas, ko tev dod, jo vērtīgāks cilvēks kļūsi,'' Natālija smaida. Sekmes bija labas, tāpēc viņa iestājās arī mehānikas maģistrantūrā, ieguva Eiropas stipendiju, taču jau aptuveni pēc gada saprata, ka tas tomēr nebūs īstais ceļš. Laimīgā kārtā Natālija pamanīja, ka RTU paspārnē darbojas Baltech studiju centrs, kas piedāvā starptautisku maģistra programmu Ražošanas inženierzinības un vadība. Iestājusies tajā, Natālija krietni uzlaboja savas angļu valodas prasmes, jo mācības notika angliski. Te viņa arī uzzināja par SAP – vienu no globālām kompānijām, kas piedāvā ERP jeb uzņēmumu resursu plānošanas un pārvaldības sistēmas. Par tām mācīties bijis interesanti, tiesa gan, pēc attiecīgā studiju kursa beigām daļa uzzinātā aizmirsusies.


Saldējums katru dienu

Jau paralēli studijām Natālija sāka darbu vienā no Latvijas laboratoriju iekārtu ražošanas uzņēmumiem, kur nostrādāja desmit gadu. ''Biju klientu apkalpošanas asistente. Sagatavoju un uzturēju iekārtu lietošanas un remontēšanas instrukcijas. Paralēli mani piesaistīja arī pakošanas organizatoriskajiem darbiem. Kontaktējoties ar iepakojuma ražotājiem, atradu lielu kompāniju, kas vēlāk kļuva par mūsu galvenajiem piegādātājiem,'' stāsta Natālija. 

Kļuvusi par mammu, viņa pēc bērna kopšanas atvaļinājuma sāka strādāt par iepakošanas tehnologu lielā piena pārstrādes uzņēmumā. ''Bija jauki, ēdām saldējumu gandrīz katru dienu, jo es strādāju vienā telpā ar tehnologiem, kuri sastādīja receptūru jauniem saldējumiem. Bērnībā tas būtu sapņu darbs. Bet pastrādāju mazāk par trim mēnešiem un sapratu, ka arī tur negribu palikt. Tas nebija mans,'' Natālija atceras un piebilst, ka gribējies arī ilgāk pabūt mājās ar mazuli. 

Pusgadu viņa bija bezdarbniece, bet, kad jau bija nobriedusi kaut ko savā dzīvē pamainīt, nejauši Facebook ieraudzīja aicinājumu uz Accenture būtkampiem. Dažādu piedāvāto kursu sarakstā bija arī Biznesa procesu konsultēšana SAP platformā. ''Vārds ''SAP'' piesaistīja manu uzmanību, turklāt šim kursam nebija vajadzīgas programmēšanas prasmes, un es sapratu, ka gribu pamēģināt,'' Natālija saka un neslēpj, ka pieteikties mācībām mudinājis arī fakts, ka darbs IT nozarē ir labi atalgots. 


Parunāties ar pasauli

Mācības būtkampā bija ļoti intensīvas, Natālija stāsta. ''Trijās nedēļās nevar iemācīt visu par SAP, bet katru dienu bija gan teorija, gan prakse, paši mēģinājām kaut ko uzkonfigurēt. Pēc sēdēšanas ar bērnu mājās tas bija reāli grūti, jo mājās tu nesaņem tik daudz jaunas informācijas un vēl angliski. Bet bija ļoti interesanti, studentu vidū bija arī neliela konkurence, sacensības moments, jo pēc tam darbā pieņēma tikai labākos.'' Natālija pēc būtkampa kļuva par praktikanti, bet pēcāk – par pastāvīgu Accenture darbinieci.

Viņa priecājas, ka sākumā varējusi strādāt tikai 75% no pilnas slodzes – tas palīdzējis savienot darbu ar rūpēm par dēlu. 

Šobrīd Natālija strādā projektā, kas kādai starptautiskai kompānijai sniedz ikdienas atbalstu darbā ar SAP sistēmu. Ja tajā rodas sarežģījumi vai tehniskas problēmas, ko nevar atrisināt klientu serviss, pie tām ķeras Natālija un viņas kolēģi. ''Varbūt pietrūkst kādu iestatījumu, varbūt – cilvēka zināšanu, un tad tu viņam sagādā kādas norādes, kā rīkoties konkrētajā situācijā,'' viņa ilustrē un piekrīt, ka atbalsta komandas uzdevums, risinot ERP sistēmā radušās problēmas, ir šo sistēmu nemitīgi pilnveidot un padarīt klientam labāku, ērtāku, efektīvāku. 

Darbs notiek ar vienu kompāniju, taču tā atrodas dažādās valstīs, tāpēc Natālija ar kolēģiem strādā maiņās, lai varētu reaģēt uz incidentiem un palīdzēt cilvēkiem jebkurā laika zonā.

Dažkārt atrast pieeju visdažādākajiem cilvēkiem un saprasties ar viņiem mēdz būt izaicinoši, tomēr šībrīža pandēmijas apstākļos, kad jāstrādā no mājām, tā ir iespēja parunāties ar visu pasauli, Natālija atzīst. 

Savukārt kā aizraujošāko viņa min to, ka nekad nav garlaicīgi. ''Darba lauks ir ļoti plašs. SAP ietvaros ir dažādas nozares un moduļi – materiālu vadība, noliktavu vadība, pārdošanas un sadales vadība, finanses, kontrole utt. Ar katru šādu moduli darbojas citi cilvēki, nav tā, ka viens darbinieks zina visu par visiem moduļiem. Vari mācīties nepārtraukti, un beigas nav redzamas – integrācija starp šiem moduļiem, integrācija ar citām sistēmām ārpus SAP, izmaiņas valstu likumdošanā, mobilās lietotnes un jaunās tehnoloģijas (mākslīgais intelekts, blokķēde, lietu internets, lielie dati u. c.),'' Natālija atklāj, bet piebilst – lai šo darbu darītu ar prieku, jābūt patikai pret tehniskumu. 


Citu nozari negrib

Profesionālis SAP nozarē tiek vērtēts augstāk, ja viņš prot arī lasīt kodu, programmēt. Natālija spriež, ka kaut kad nākotnē tam varētu pievērsties, bet mainīt SAP nozari pret ko citu viņa negrib. ''Kopš es sapratu, ka ir SAP, man joprojām ir sajūta, ka tas ir tieši mans darbs. Man neapnīk un liekas, ka šeit var pilnveidoties un augt vēl ilgi un dikti.''

Kā vienu no karjeras mērķiem Natālija savā CV minējusi ''justies laimīgākai darbā''. Kad jautāju, vai šim mērķim ir izdevies pietuvoties, viņa atbild apstiprinoši. Accenture ir lieliski kolēģi un darba atmosfēra, turklāt ētiskās normas ir augstā līmenī. ''Tās paskaidro ikvienam darbiniekam, kā rīkoties konfliktu situācijās, kā sadarboties ar darba kolēģiem, klientiem utt., un tas dod drošības sajūtu un brīvību izpausties. Viss ir strukturēts, un viss ir izrunājams. Mums ik pa laikam ir sociālās atbildības un biznesa ētikas kursi, un tas noteikti palīdz strādāt un uzturēt profesionālu atmosfēru.'' 

Darbs IT uzņēmumā, it īpaši attālinātā formātā kā patlaban, palīdz arī sabalansēt strādāšanu un ģimenes dzīvi.

Savukārt citām jaunajām māmiņām, kas vēl tikai atgriežas darba tirgū – ar vai bez profesijas maiņas –, Natālija pēc pašas pieredzes iesaka nebūt pret sevi pārāk kritiskām, jo līdz ar darba gaitu atsākšanu laika sadzīvei, vīram un bērnam neizbēgami būs mazāk. ''Pārmaiņas – tas vienmēr ir grūti. Arī apkārtējiem būs jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem,'' Natālija teic un aicina lūgt tuvinieku palīdzību ikdienas pienākumu veikšanā. Savukārt jauno māmiņu izjūtas viņa raksturo šādi: ''Atgriežoties darbā, tu sev gribot negribot uzdosi jautājumu – vai es tagad šeit esmu vairāk vajadzīga nekā savam bērnam? It īpaši, ja tu vēl baro ar krūti. Bet ilgstošā perspektīvā atgriešanās darbā nāks par labu tavai labsajūtai un pašapziņai. Es pati atceros, kā, sēžot mājās, mani uztrauca visādi nieki. Atsākot strādāt, tam nav laika.''

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Darba devēji, kas maksā vistaisnīgāk(3)

Taisnīgs atalgojums darba ņēmēju acīs jau ir norma, ne pievienotā vērtība, tāpēc arvien vairāk uzņēmumu veido pārskatāmu atalgojuma politiku.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses