Ziņojums pēc ANO Ilgtspējīgās attīstības risinājumu tīkla pasūtījuma tiek sagatavots ik gadu, balstoties uz respektablās socioloģisko pētījumu kompānijas Gallup World Poll savāktajiem datiem, raksta Reuters. Pirmo reizi tas tika publicēts 2012. gada aprīlī, un toreiz pirmās trīs vietas ieņēma Dānija, Somija un Norvēģija.
Reitinga jeb indeksa veidošana pamatojas uz to, kā paši valstu iedzīvotāji novērtē savu apmierinātību ar dzīvi (laimes izjūtu) skalā no nulles (zemākais vērtējums) līdz desmit (augstākais). Papildus tam, kā tiek vērtēts valsts sociālais atbalsts iedzīvotājiem, prognozējamie dzīves gadi ar labu veselību, iespēja izmantot dažādas pilsoniskās brīvības, līdzpilsoņu empātija un devīguma līmenis, kā arī situācija korupcijas jomā, tiek ņemti vērā arī statistiski objektīvi faktori, piemēram, iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju.
Uzreiz gan jāuzsver, ka Pasaules laimes indekss ne tuvu nav vienīgais šāda veida reitings. Piemēram, Eiropas statistikas pārvalde Eurostat, vadoties pēc citas metodikas, pērn par laimīgākajām Eiropas Savienības valstīm atzina Austriju, Rumāniju un Poliju, bet citos pētījumos par laimīgākajiem iedzīvotājiem pasludināti Kostarikā vai Ķīnā dzīvojošie.
LIETUVA DIVDESMITNIEKĀ
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 9. - 15. februāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!